MIKE PATTON A JEAN-CLAUDE VANNIER – AMERICKÝ ROCKER VERSUS FRANCÚZSKY ŠANSONIÉR

Mike Patton & Jean-Claude Vannier – Corpse Flower (Ipecac Recordings 2019)

Mike Patton – spevák známy najmä z americkej skupiny Faith No More a francúzsky skladateľ Jean-Claude Vannier, ktorý sa zviditeľnil vďaka spolupráci so Sergeom Gainsbourgom, nahrali spoločný album.

Mike Patton, Jean-Claude Vannie

„Jean-Claude a ja sme sa stretli v roku 2011 pri spolupráci na Gainsbourgovej retrospektíve v amfiteátri Hollywood Bowl,“ vysvetľuje Patton. „Okamžite sme sa spojili. Videl som, že mal odhodlanie a zmysel pre detaily, vďaka čomu sa ešte viac zvýšil rešpekt, ktorý som voči nemu mal. Nezáväzne sme hovorili o možnej budúcej spolupráci. Nejakú dobu to trvalo, ale po niekoľkých rokoch som ho kontaktoval a začali sme komunikovať. “

„Poslal som Mikeovi hrubé verzie piesní, aby som spoznal jeho názor, potom som netrpezlivo čakal, kým som nedostal jeho odpoveď,“ hovorí Vannier o procese, ktorý vytvoril predpoklady pre vznik ich spoločného albumu.

Mike Patton, Jean-Claude Vannier - Corpse Flower

Mike a Jean vytvorili silnú, krásnu a úprimnú kolekciu hudby i priateľstvo.

Nahrávania albumu „Corpse Flower“ sa zúčastnili rôzni hudobníci z Los Angeles ako Smokey Hormel (Beck, Johnny Cash), Justin Meldal-Johnsen (Beck, Air, Nine Inch Nails) a James Gadson (Beck, Jamie Lidell). Ruku k dielu priložili aj parížski hudobníci ako Denys Lable, Bernard Paganotti (Magma), Daniel Ciampolini, Didier Malherbe, Léonard Le Cloarec a Bécon Palace String Ensemble.

Výsledkom ich spolupráce je dvanásť skladieb, v ktorých je zúročená Pattonova rocková minulosť i Vannierova šansónová ležérnosť. Spojnicou oboch hudobných prístupov je záľuba v čiernom humore, v duchárskych historkách a vo fascinujúcich príbehoch.

Mike Patton s chuťou rozvíja hudobné nápady, ktoré na začiatku Francúz doslova vysypal z rukáva. Výsledok pripomína sentimentálny kabaret okorenený o tóny elektrickej gitary a nezvyčajnej rytmiky. Počuť aj zvuky sláčikových nástrojov, akordeóny, xylofóny a ženský spevácky zbor.

Text piesne „Ballad C.3.3.“ je inšpirovaný básňou „Balad of Reading Gaol“ od Oscara Wilda, ktorá bola pôvodne publikovaná pod názvom C.3.3. Jej jemná soulová nálada sa priebežne preklápa do takmer hororového napätia.

Vannierov filmovo-šansónový rukopis dominuje v skladbách ako napríklad „Chansons D’Amour“ a v záverečnej „Pink and Bleue“. K tomu si ešte domyslite niekoľko bluesových momentov a nápady inšpirované východnou hudbou westernom i ďalších hudobných štýlov. Vybrané piesne z tohoto albumu sme zaradili najmä do nočného vysielania New Model Rádia.

Róbert Gregor (foto: press Mike Patton & Jean-Claude Vannier)