MOSTAR SEVDAH REUNION OŽIVUJÚ BALKÁNSKE BLUES

Projekt Mostar Sevdah Reunion založil v roku 1998 hudobný producent Dragi Šestić. Jeho poslaním bolo predstaviť sevdah, autochtónny hudobný prejav oblasti Bosny a Hercegoviny, ako dôležitý prvok súčasnej kultúry.


Skupina Mostar Sevdah Reunion vo svojej devastovanej krajine vykopala drahokamy a umiestnila ich na medzinárodnú mapu hudobných pokladov. Podala tiež pomocnú ruku viacerým nedostatočne propagovaným umelcom a pomohla im dostať sa na svetové pódiá. Dokázala svetu, že sú výnimoční, čím si vyslúžila uznanie i ovácie.

Sevdah je pôvodne arabské slovo, ktoré prostredníctvom turečtiny preniklo do Bosny

Slovo sevdah poukazuje na temnú vášeň, iracionálne vzplanutie a tiež na lásku. Piesne unikátneho hudobného štýlu sevdalinka sa dostali do sveta tragickou súhrou okolností až po krvavom rozpade Juhoslávie, kedy z posledných žijúcich majstrov tohto žánru vznikla kapela Mostar Sevdah Reunion.

Album „Lady Sings the Balkan Blues“ je vyspelým umeleckým dielom

Skupina vďaka nemu chytila druhý dych. Publiku sa pripomenula vo vynovenej zostave s novou víziou. Novou členkou sa stala tridsaťjedenročná speváčka Antonija Batinič z mesta Kupres, ktoré sa nachádza západne od Sarajeva.

Album ponúka rozmanitosť, lepšiu kvalitu a novú hodnotu. Vyvolal tým obdiv a úžas, že v malej krajine, akou je Bosna a Hercegovina a jej geograficky malom, no v skutočnosti veľkom meste Mostar, môže niečo také vzniknúť. Jeho nahrávky v sebe ukrývajú tajomstvá Bosny a Hercegoviny, a preto si pravdepodobne nájdu svoje miesto v trezoroch svetového kultúrneho dedičstva.

Texty piesní sú o osamelosti, alebo napríklad o dievčati, ktoré samo vstáva i usína. Sú tiež o starnutí, čakaní na milovaného človeka, nechcenom dohodnutom manželstve, prianiach i snoch, hlbokej láske a túžbe.


Niektoré skladby sa uchovali pod rúškom času. Sú medzi nimi najmä bosnianske sevdalinky a ďalšie skladby, ktoré vznikli v minulom storočí v podobnom štýle. Hlavným zámerom albumu bolo vyjadrenie medzinárodných ambícií tohto žánru, prínos k jeho rozvoju a prezentácie.

Kara-sevdah je subžáner sevdalinky

Tento subžáner charakterizujú hlboké emócie, ktoré sú náročné na pódiovú prezentáciu. Antonija Batinić je mladá dáma, ktorá sa stala populárnou vďaka interpretácii rocku, jazzu a blues. V súčasnosti vystupuje s Mostar Sevdah Reunion na koncertoch po celom regióne a vo svete, pričom nenecháva fanúšikov ľahostajnými.

Ako sa dá skombinovať rock, jazz a sevdah?

Antonijin hlas dokáže interpretovať tie najnáročnejšie piesne sebavedomo, úprimne a autenticky. Poslednou nahrávkou na albume je autorská pieseň, zaradená na pamiatku zosnulého speváka Milutina Sretenovića Sretu, s ktorým skupina chcela pôvodne nahrať celý album. Pieseň „Kad Muzika Stane“ sa nedá považovať za typický sevdah, napriek tomu nesie jeho charakteristické znaky, čim sa stala čerešničkou na torte.

Album „Lady Sings the Balkan Blues“ sa vo februári tohto roku umiestnil na prvom mieste rebríčka World Music Charts Europe.

NMR (foto: press Mostah Sevdah Reunion)