NA SLOVENSKO MIERI SUZANE VEGA A ĎALŠÍ VÝZNAMNÍ HUDOBNÍCI

Do programu festivalu Pohoda pribudlo ďalších deväť mien z medzinárodnej scény. Vystúpi aktuálna rapová hviezda Central Cee, hip hop bude reprezentovať Slowthai, či skvelá Shygirl. Zahrá tiež legendárna pesničkárka Suzanne Vega, Perfume Genius, Arooj Aftab, drum and bassová DJ-ka Mandidextrous, argentínska kapela Amor Elefante a objav nedávneho Eurosonicu – kapela O.


Central Cee je súčasná rapová hviezda, ktorá si svojím drillom podmanila nielen Veľkú Britániu, ale postupne celý svet. Tento londýnsky hudobník je prvým britským raperom, ktorý na Spotify dosiahol miliardu prehratí a v súčasnosti patrí medzi najstreamovanejších umelcov na Slovensku. Svojím debutovým mixtape „Wild West“ (2021) sa dostal na 2. miesto britského albumového rebríčka a vlaňajší druhý mixtape s názvom “23“ dobil jeho 1. miesto. Úspech jeho druhého albumu potvrdili aj nominácie na Brit Awards v kategóriách „Artist of the Year a Best Hip Hop/Grime/Rap Act“, ktoré sa budú odovzdávať už túto sobotu.

„Pre Pohodu je potvrdenie Central Cee-ho mimoriadna udalosť. Momentálne jeden z najvychytenejších raperov na svete odohrá svoj koncert na hlavnom pódiu v sobotu. Po parádnej skúsenosti so Skeptom, na ktorého koncert mnohí doteraz spomínajú, pôjde o ďalší fantastický zážitok s tým najaktuálnejším, čo sa dá na hip-hopovej scéne počuť. Očakávame ďalší zlomový moment pre náš festival,“ hovorí o bookingu tohto svetovo úspešného rapera riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák.

Medzi ďalšími veľkými potvrdenými menami je aj svetová folková legenda Suzanne Vega (US)

Jej hity “Luka“ a “Tom’s Diner“ pozná každý, ten druhý aj z množstva remixov a cover verzií. Suzanne Vega dokonca tie najlepšie prerobené skladby zozbierala a vydala na samostatnom albume „Tom´s Album“. Skladbu „Tom’s Diner“ použila vo svojej piesni „Summer In New York“ aj skupina Sofi Tukker, ktorej účasť na Pohode 2023 organizátori festivalu potvrdili už v decembri.

Na začiatku osemdesiatych rokov sa Suzanne ukázala ako vedúca osobnosť pri oživení folkovej scény. Už od vydania svojho debutového a kritikou oceňovaného albumu v roku 1985 pravidelne vypredáva koncerty po celom svete. Jej piesne sú vďaka výnimočnému hlasu nezameniteľné a nesú pečať majstrovskej rozprávačky, ktorá pozoruje svet svojím poetickým okom.


Perfume Genius (USA) je jedným z najtalentovanejších pesničkárov posledných desaťročí. Má nezameniteľný hlas a texty so silným poslaním. Ako queer osoba si prešiel počas života rôznymi úskaliami, čo sa podpísalo na jeho hudobnom smerovaní a posolstve v textoch.

Málokedy sa stane, že organizátori Pohody zavolajú dvakrát po sebe toho istého umelca. Opätovnú rezerváciu slowthaia vysvetľuje Michal Kaščák: „Koncert slowthaia patril jednoznačne k vrcholom minulého ročníka Pohody. Keď sme sa dopočuli, že plánuje hrať s kapelou, neváhali sme ani chvíľu a snažili sme sa o jeho potvrdenie aj na tento rok. slowthai sa tak dostane na hlavné pódium a to už vo štvrtok večer. Už sa tešíme na jeho parádny divoký koncert.“

V marci mu vyjde v poradí tretí album, ktorý dostal názov UGLY (skratka pre “U Gotta Love Yourself“). Zo slowthaiových slov vyzerá, že sa fanúšikovia majú na čo tešiť a že pôjde o jeho najosobnejší album, na ktorom sa podľa nových singlov bude uberať viac ku gitarovému zvuku.

Ženský rap bude zastupovať 30-ročná Britka Shygirl. Jej meno zarezonovalo na hudobnej scéne už v roku 2018, keď vydala svoje debutové EP. V minulom roku jej vyšiel debutový album „Nymph“, ktorý zožal kladné ohlasy kritiky aj fanúšikov. Magazín Pitchfork jej debut zaradil do rebríčka „Best Progressive Pop! roku 2022.


Návštevníkom festivalu sa predstaví tiež ďalšia držiteľka Grammy Awards Arooj Aftab. Ide o prvú pakistanskú víťazku tohto ocenenia, ktoré získala minulý rok v kategórii „Best Global Music Performance“. Na túto cenu bola nominovaná aj tento rok za spoluprácu a dokonca vystupovala na samotnom udeľovaní Grammy Awards. Arooj Aftab kombinuje vo svojej tvorbe jazz, minimalizmus a neo-Sufi.

Mandidextrous je pionierkou a kráľovnou štýlu jungletek (mix drum & bassu, jungle a techna). Táto Britka neprekračuje len hranice v hudbe, ale aj vo svojom osobnom živote – otvorene hovorí a vzdeláva o svojej tranzícii. Svoj DJ set na festivale odohrá spolu s Matiou Lenickou (B-Complex).

Na Pohode 2023 bude zastúpenie aj exotický indie-pop. Z Argentíny príde skupina Amor Elefante, ktorá popové melódie mieša s chytľavými gitarovými linkami. Vplyv brazílskej hudby dodáva tomuto mixu svoje osobité čaro.

Posledným z nových mien, ktoré prezradili organizátori Pohody, je londýnske duo O. Tvoria ho barytón-saxofonista Joseph Henwood a bubeníčka Tash Keary. Duo začalo tvoriť počas pandemického lockdownu a stačilo im mať za sebou iba jedno živé vystúpenie, aby ich ako predskokanov na svoje turné zavolali black midi. Zároveň ide o prvú kapelu, ktorú organizátori Pohody dohodli priamo na showcaseovom festivale Eurosonic v holandskom Groningene začiatkom tohto roka.

Pripomíname, že na festivale Pohoda 2023 vystúpia aj Jamie xx, Wet Leg, SOFI TUKKER, Viagra Boys, AMELIE LENS, Sampa the Great, Genesis Owusu, Dry Cleaning, shame, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Liniker, Yard Act, Alina Pash, PVA a ďalší. Organizátori festivalu Pohoda zároveň dodali, že ďalších účinkujúcich oznámia v najbližších dňoch.

Lukáš Grešš a NMR (foto: press festivalu)