MOZAIKA HUDBY SVETA SA BUDE SKLADAŤ V BRATISLAVE

V najbližších mesiacoch ponúkne Bratislava zaujímavé koncerty z oblasti world music. Pre všetkých, ktorí sa v tomto žánri neorientujú aj pre skalných fanúšikov, agentúra Shiraz pripravila pestrú vzorku hudby z celého sveta. Táto agentúra, ktorá sa od roku 2009 venuje organizovaniu koncertov zameraných predovšetkým na spoznávanie etnickej a world music spojila sily s Nu Spirit klubom, Kafé Scherz a tiež s o.z. Amity, aby priblížili hudbu z Brazílie, Egypta, Izraela a ďalších krajín.

MiraMundo plagat A4_Sestava 1V júli sa predstaví skupina MiraMundo zložená z hudobníkov z Brazílie, Talianska, Španielska aj Kuby a prinesie do Bratislavy atmosféru kozmopolitnej Barcelony. MiraMundo je world music kapela brazílskeho skladateľa Luiza Murá a jeho spoluhráčov, ktorá ponúka mix rôznych štýlov od bossa novy cez japonskú enku, španielsku buleriu až po reggae a srbskú hudbu. Tešiť sa teda môžete na world music od Rio de Janeira až po Balkán a predovšetkým na hudobný multietnický kolorit barcelonských klubov. Okrem Luiza Murá, ktorý svoj zatiaľ posledný album vydal v roku 2012 so švédskou kapelou Unit, formáciu tvoria Talian Agostino Aragna (husle), Kubánec Martin Melendez (violončelo) a speváčka Desirée Garcia zo Španielska. V pondelok 27. júla sa predstavia slovenským fanúšikom svetovej hudby. Koncert sa uskutoční v príjemnom prostredí bratislavskej kaviarne Scherz.

egyptian projectAugustový koncert zo série prinesie špičkový projekt, ktorý je jedným z najzaujímavejších na súčasnej world music scéne. Egyptian Project je spoločné dielo mladých hudobníkov z Francúzska pod vedením Jerome Ettingera a skúsených egyptských hudobníkov. Ponúkne tradičnú egyptskú hudbu, nástroje a rytmy v úprave pre 21. storočie. Elektroniku, programovanie, vokály pridali mladí francúzski nadšenci a preniesli túto hudbu do klubov po celej Európe. Po vydaní albumu Ya Amar v známom sanfranciskom labeli Six Degrees sa začalo víťazné ťaženie Európou, kedy sa tradičné egyptské hudobné nástroje (arghul) miesto múzeí rozozvučali v životom a mladými ľuďmi nabitých kluboch. V roku 2015 sa k projektu pridala egyptská gypsy speváčka, ktorej spev obohatil zvuk skupiny a dodal je ženský element. Skupina Egyptian Project je uprostred úspešnej šnúry, v júli 2015 užvystúpili na prestížnom festivale WOMAD Petra Gabriela a v auguste sú pozvaní na festival SZIGET. Ešte predtým sa zastavia v bratislavskom Nu Spirite, aby potešili všetkých priaznivcov world music, klubovej elektroniky a tradičnej egyptskej hudby. Na túto akciu sa môžete vybrať do Nu Spirit klubu 13. augusta.

Liron Meyuhas je mladá izraelská perkusionistka, speváčka a skladateľka, ktorá nie je úplne neznáma slovenskému publiku. Jej videá na youtube už vzbudili pozornosť aj u jej slovenských fanúšikov. Bude určite zaujímavé vidieť jej vystúpenie naživo v Bratislave. Pohľad na tvorbu izraelskej world music scény a jej mladej atraktívnej zástupkyne si môžete vychutnať, na jej krátkej zastávke pred koncertnou šnúrou v Čechách, kde sa pripojí k zoskupeniu Slet bubeniku. Jej projekt La Gitana je vzrušujúcou cestou k objavovaniu exotických nástrojov, zvukov a hlasu v jej skladbách, ktoré sú osobnými výpoveďami o jej svete a cestách po Afrike, Blízkom východe a Stredomorí. Umožňujú publiku stať sa súčasťou tohto hudobného putovania, kde sa moderný svet stretáva s tradičným a to nielen v hudbe. Texty sú v hebrejskej angličtine, portugalčine a taliančine. Táto akcia bude warm-up koncertom pred jesenným Festivalom perkusií. Projekt La Gitana si môžte vypočuť 6. septembra v Nu Spirit klube.

Jedným z vrcholných podujatí pre všetkých milovníkov world music, rytmov a perkusií bude už po štvrtýkrát Festival perkusií -World of the Drums-. Tento rok sa bude konať 9.-10. októbra v DK Ružinov a okrem koncertov ponúkne tanečné predstavenia, workshopy, trh hudobných nástrojov, exotických výrobkov a jedál. Medzi hlavnými hviezdami tohto multižánrového festivalu bude niekoľko zaujímavých hostí. Spomeňme aspoň temperamentné talianske zoskupenie Officina ZOE, ktoré sa venuje od roku 1993 ľudovej tradícii Pizzica, ktorá vzišla z rituálneho tanca pizzica taranta. Táto rytmická, extatická hudba zo Salenta, z Južného Talianska je úspešným vývozným artiklom a skupina koncertuje po celom svete. Poľská skupina ŜANĜO reprezentuje hudbu ako využitie tradičných prvkov z rôznych kontinentov, ktoré v ich hudbe tvoria osobitnú jednotu. Tieto rôznorodé kultúrne  podnety prezentujú v projekte: „ŜANĜO – The Change of the Earth Vibration” (Zmena vibrácie Zeme). Myšlienka projektu je podobná ako u Ludwika Zamenhofa, ktorý vytvoril Esperanto, nový spôsob komunikácie, ktorý nepotláča svoje pôvodné zložky, a tak je to aj  s ich hudbou. Kapiel a hudobníkov bude počas dvoch festivalových večerov omnoho viac. Podrobnejší program októbrového festivalu zverejnia organizátori už čoskoro.

Shiraz je značkou kvalitnej world music, už v minulosti predstavila v Bratislave mnohé zaujímavé projekty. Jej aktivity a podujatia sa oplatí sledovať aj počas leta a jesene. Ako sľubujú organizátori nielen leto aj  jeseň bude horúca.

PR Shiraz

MiraMundo plagat A4_Sestava 1