MARA ARANDA V HLBINÁCH STREDOVEKU

mara aranda - mareMara Aranda – Mare Vostrum (Picap  2015)

Tento rok sme už o nej písali. Španielka Mara Aranda (speváčka nezabudnuteľných trubadúrov L´Ham de Foc) však nahrala nový album – Mare Vostrum. (Mare Nostrum – Naše more – latinský názov stredozemného mora. Aj Mare Vostrum, napríklad na exkluzívnom súkromnom ostrove Albarella, vzdialenom 5 km od Benátok).

mara aranda photoNový album Mary Arandy nemôžeme obísť. Opäť mapuje hudbu z oblasti stredozemného mora a vnára sa hlboko do stredoveku. Tentoraz je to sútok inšpirácii piesňami tureckých Ašikov (trubadúrov ) z ázijskej časti Turecka, regiónu Anatólia, konkrétne zo starodávnej provincie Konya. Ich pôvod siaha do siedmeho storočia. Na historickej scéne sa objavili skôr ako piesne trubadúrov európskych. Je pravdepodobné, že ovplyvnili vznik trubadúrskej tradície v Európe, pretože Anatólia bola v niektorých obdobiach kresťanská a v rozpätí siedmeho až deviateho storočia sa na jej území usadzovali aj Slovania. Sprievodnú kapelu Mary Arandy tvoria muzikanti, ktorí zasvätili svoj hudobný život starodávnym hudobným nástrojom. Hrajú na baglamu, dulzainu, nineru, buzuki, citaru, gajdy, orientálne perkusie.

Mare Vostrum je intímny album, takmer folkový, panensky akustický, melodicky i zvukovo príjemný, nedotknutý negatívnymi javmi dneška. Práve sa objavil v rebríčku World Music Chart Europe.

Miroslav Potoček (foto: press)