NA NOVÝ ALBUM THE BIG PINK SI EŠTE POČKÁME, ZATIAĽ JE TU EP

THE BIG PINK - EMPIRE UNDERGROUNDTHE BIG PINK – EMPIRE UNDERGROUND EP (B3SCI RECORDS 2016)

Londýnska formácia The Big Pink začínala ako hudobné duo Robbie Furze a Milo Cordell, v súčasnosti pôsobí vo štvorici. Na začiatku jej kariéry bola spoločná túžba vymýšľať pesničky, láska k hlučným beatom i záľuba v hudbe My Bloody Valentine a v prípade druhého menovaného člena aj kontakt s nezávislou britskou hudobnou scénou, prostredníctvom vlastného vydavateľstva. Na tom sa objavili napríklad skoré nahrávky Klaxons či iní „nezávisláci“ – Titus Andronicus.

Prvý singel Too Young To Love nahrali The Big Pink v roku 2008, o rok neskôr už bol súčasťou debutového albumu A Brief History of Love, ktorý vyšiel na prestížnej značke 4AD. Nachádzal sa na ňom aj veľký hit, singel Dominos, ktorý spestril vysielanie mnohých nekomerčných rozhlasových staníc. V čase vydania albumového debutu už mala kapela za sebou úspech na oceneniach NME Shockwave Awards, „predskakovanie“ TV on the Radio na ich európskom turné alebo cover verziu skladby Lovesong od The Cure.

V roku 2012 nahrali The Big Pink druhý album Future This, so skladbami inšpirovanými hip-hopom, no zakomponovali do nich aj odkazy na tvorbu Siouxie and the Banshees či experimentálnej pesničkárky Laurie Anderson.

V súčasnosti ponúka kapela svoje 4-piesňové EP nazvané Empire Underground. Pôvodne sa síce hovorilo o vydaní regulárneho tretieho albumu, ktoré bolo naplánované na jar tohto roka, napokon sa však k poslucháčom dostávajú „len“ štyri nové skladby, pričom dlhohrajúceho albumu by sa mali priaznivci skupiny dočkať neskôr v tomto roku. Novinky znejú ako návrat k úspechom z debutu, plynú v pohodovej shoegazovej atmosfére, kde nie je núdza o pomalšie tempá a ťahavú hmlovinu, umocnenú spevom frontmana Robbie Furza, ktorý má okrem spevu „na starosti“ aj programming a hru na gitare. Ďalší členovia ho dopĺňajú na basovej gitare (Jesse Russell), bicích nástrojoch (Free Hallas) či so ženským vokálom (Mary Charteris). Ten zaznie hneď v úvode prostredníctvom skladby Hightimes, evokujúcej práve prvý hit Dominos, možno aj vďaka podobnému celkovému vyzneniu. Druhá pieseň Decoy má tvrdší ráz a ostrejšie gitarové riffy, práve vďaka takémuto zvuku sú The Big Pink škatuľkovaní aj ako noise pop. A ako by sa patrilo, na záver EP prichádza titulná skladba vyznievajúca patrične veľkolepo: akoby kapela počas predchádzajúcich piesní stupňovala náladu poslucháča do grandiózneho finále.

Dnes večer si v programe 120 minút s hudbou doprajeme všetky štyri skladby z tohto nového EP, pekne jednu za druhou, takže budete môcť spomínanú náladu nových pesničiek sami precítiť.

Matej Lauko