NEW MODEL ARMY – ZIMNÝ MODEL ROCKOVEJ ARMÁDY 2016

New Model Army - WinterNew Model Army – Winter (Attack Attack / 2016)

New Model Army = istota. Istota dobrých rockových skladieb. Ak vás napadlo, že pomenovanie nášho rádia môže mať súvislosť s názvom tejto anglickej skupiny, inšpirovaným The New Model Army of England, čiže armádou vytvorenou roku 1645 na boj proti kráľovským vojskám v anglickej občianskej vojne, tak váš dôvtip potešíme – má.

Dôvodov bolo niekoľko. V prvých rokoch po vzniku nášho bratislavského spolku „Independent Music Club“, založeného v roku 1985, kolovali medzi jeho členmi niektoré albumy New Model Army. Najväčší dojem vtedy vo mne zanechal The Ghost Of Cain, vyhlásený mnohými kritikmi za najlepší album roka 1986. I keď to bol album z obdobia, keď táto originálna skupina preveslovala od nezávislého vydavateľstva k „majors“, na umeleckú úroveň jej hudby to nemalo negatívny vplyv a pomohlo jej preniknúť do širšieho poslucháčskeho povedomia.

New Model Army

Dnes je legendou so svojim oddaným publikom, ktoré ju pokladá za „anglický národný poklad“.

No tento poklad bol označovaný odlišným hudobnými termínmi – post-punk, gothic rock, alternative rock, folk rock. Justin Sullivan, líder NMA, však odmieta škatuľkovanie a tvrdí, že hudba jeho skupiny presahuje rámec vyššie zmienených štýlov. Čo nám aj potvrdil, keď sme sa s ním osobne stretli po jeho sólovom vystúpení v bratislavskom New Model Clube, ktoré zorganizoval šéf tohto klubu, zároveň člen nášho nezávislého hudobného spolku – Ján Draškovič. To sú dôvody, prečo sme naše rádio nazvali New Model Radio. (Určitá spomienková spätosť s pojmami New Model Army, New Model Club). A teraz sme aj my „nový model“, no nie armády ani hudobnej skupiny, ani klubu, ale rádia zameraného na hudbu sveta, s dôrazom na aktuálnu hudobnú tvorbu.

Justin Sullivan

Preto nemôžeme obísť nový album New Model Army – Winter.

Justin Sullivan hovorí, že: „Má silnú identitu. A je agresívnejší a menej vyleštený “ Môže budiť dojem, že je politický, no hlavné slovo má viac-menej spoločenský komentár s lyrickým podtextom. V niektorých skladbách buráca rockové hromobitie, no v každej cítiť Justinov pesničkársky vklad, takmer folkový, napríklad v akusticky ladenej piesni „Die Trying“. Počuť aj pieseň postavenú na bubnovaní s prostým pochodovým rytmom, vystupujúcim do popredia, vari najlepšiu na novom albume – „Born Feral“. Takmer 36-ročná história skupiny New Model Army dýcha rebelským, revolučným duchom. Našťastie pulzuje aj v jej dnešnej tvorbe, najmä v speváckom prejave Justina Sullivana, z ktorého cítiť medzeru medzi jeho prednými zubami. Ako nám povedal, vybili mu ich … fašisti.

Miroslav Potoček (foto: press, Thomas Huntke)