NEW MODEL ARMY – ZIMNÝ MODEL ROCKOVEJ ARMÁDY 2016

New Model Army - WinterNew Model Army – Winter ( Attack Attack / 2016 )

New Model Army = istota. Istota dobrých rockových skladieb. Ak vás napadlo, že pomenovanie nášho rádia môže mať súvislosť s názvom tejto anglickej skupiny, inšpirovaným The New Model Army of England, čiže armádou vytvorenou roku 1645 na boj proti kráľovským vojskám v anglickej občianskej vojne, tak váš dôvtip potešíme – má.
Dôvodov bolo niekoľko. V prvých rokoch po vzniku nášho bratislavského spolku „Independent Music Club“, založeného v roku 1985, kolovali medzi jeho členmi niektoré albumy New Model Army. Najväčší dojem vtedy vo mne zanechal The Ghost Of Cain, vyhlásený mnohými kritikmi za najlepší album roka 1986. I keď to bol album z obdobia, keď táto originálna skupina preveslovala od nezávislého vydavateľstva k „majors“, na umeleckú úroveň jej hudby to nemalo negatívny vplyv a pomohlo jej preniknúť do širšieho new-model-army-2016poslucháčskeho povedomia.

Dnes je legendou so svojim oddaným publikom, ktoré ju pokladá za „anglický národný poklad“. No tento poklad bol označovaný odlišným hudobnými termínmi – post-punk, gothic rock, alternative rock, folk rock. Justin Sullivan, líder NMA, však odmieta škatuľkovanie a tvrdí, že hudba jeho skupiny presahuje rámec vyššie zmienených štýlov. Čo nám aj potvrdil, keď sme sa s ním osobne stretli po jeho sólovom vystúpení v bratislavskom New Model Clube, ktoré zorganizoval šéf tohto klubu, zároveň člen nášho nezávislého hudobného spolku – Ján Draškovič. To sú dôvody, prečo sme naše rádio nazvali New Model Radio. (Určitá spomienková spätosť s pojmami New Model Army, New Model Club). A teraz sme aj my „nový model“, no nie armády ani hudobnej skupiny, ani klubu, ale rádia zameraného na hudbu sveta, s dôrazom na aktuálnu hudobnú tvorbu.

Preto nemôžeme obísť nový album New Model Army – Winter. Justin Sullivan hovorí, že: „Má silnú identitu. A je agresívnejší a menej vyleštený “ Môže budiť dojem, že je politický, no hlavné slovo má viac-menej spoločenský komentár s lyrickým podtextom. V niektorých skladbách buráca rockové hromobitie, no v každej cítiť Justinov pesničkársky vklad, takmer folkový, napríklad v akusticky ladenej piesni „Die Trying“. Počuť aj pieseň postavenú na bubnovaní s prostým pochodovým rytmom, vystupujúcim do popredia, vari najlepšiu na novom albume – „Born Feral“. Takmer 36-ročná história skupiny New Model Army dýcha rebelským, revolučným duchom. Našťastie pulzuje aj v jej dnešnej tvorbe, najmä v speváckom prejave Justina Sullivana, z ktorého cítiť medzeru medzi jeho prednými zubami. Ako nám povedal, vybili mu ich … fašisti.

Miroslav Potoček