NEW MODEL RÁDIO ZíSKALO CELOPLOŠNÚ DIGITÁLNU LICENCIU NA ROZHLASOVÉ VYSIELANIE.

Prinášame Vám preklad článku a kompletný rozhovor pre český spravodajský portál www.digizone.cz. Interview S Robom Gregorom uskutočnil Lukáš Polák.

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR), slovenská obdoba Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie (RRTV), udelila na svojom poslednom zasadnutí dňa 23.9.2014 celoplošnú digitálnu licenciu rozhlasovej stanici New Model Radio. Túto žiadosť podala spoločnosť Gregor Agency – G.A. Records s.r.o. Ide o pomerne prekvapivý krok, pretože digitálne rozhlasové vysielanie na Slovensku zatiaľ nefunguje. Do úvahy tak pripadá napríklad vstup do niektorého z terestriálnych digitálnych multiplexov pre šírenie pozemnej televízie (DVB-T). Prevádzkovateľ stanice môže túto licenciu eventuálne využiť aj v budúcnosti a mohol by svoj signál šíriť aj prostredníctvom satelitu, a preto by bez problémov pokrýval aj Českú republiku. Či sa objaví na družici Astra 3B (pozícia 23,5 stupňa východne) alebo Thor (1 stupeň západne), na to je ešte predčasné odpovedať. Budeme sa tým určite zaoberať, prezradil serveru DigiZone.cz Róbert Gregor, šéfredaktor stanice, ktorá je otvorená rokovaniam so všetkými káblovými operátormi a chcela by, ak to bude možné, preniknúť ku všetkým prevádzkovateľom set-top boxov.

Budeme, samozrejme, hľadať cestu, ako dostať vysielanie k čo najširšiemu počtu poslucháčov, pokiaľ nám to finančné podmienky dovolia, konštatoval Gregor. Stanica zatiaľ počíta s distribúciou prostredníctvom internetu, pretože jej vedenie to pokladá momentálne za najdostupnejší prostriedok. Chceme sa zaoberať aj ponukou hardvérových digitálnych rádií pre našich poslucháčov na báze jednoduchého wi-fi alebo iného internetového pripojenia. Na trhu už existuje v tomto smere mnoho zaujímavých a cenovo dostupných produktov, doplnil šéfredaktor novej rozhlasovej stanice New Model Radio, ktorá má svoje sídlo v Bratislave. V každom prípade veríme, že i klasické terestriálne digitálne vysielanie je už len otázkou času a že v dohľadnom čase príde i na Slovensko.