NOCADEŇ SA TEŠIA ZO SVOJHO PRVÉHO LIVE ALBUMU

NocadenSlovenskej skupine Nocadeň vyšiel po šiestich albumoch prvý live album s názvom Nocadeň v divadle. Nahrávku zaznamenali počas koncertu v Štátnom divadle v Košiciach, na ktorom kapela oslávila svoje 15. výročie.

Líder Nocadeň Rasťo Kopina album považuje za akéhosi súrodenca minuloročnej výberovky s názvom Introspekcia. „S tým rozdielom, že je to živák a sú na ňom zastúpené odlišné piesne ako na výberovke. Preto vravím, že je to súrodenec a nie dvojča,“ vysvetlil v rozhovore pre agentúru SITA.

Dôvodov, prečo sa Nocadeň rozhodli vydať live album, je podľa Kopinu hneď niekoľko. „Jednak som bol už unavený zo všetkých tých otázok našich fanúšikov, ktorí sa ma takmer pri každom stretnutí pýtali, prečo sme ten koncertný záznam z divadla nevydali. Totižto, náš pôvodný zámer vydať z toho koncertu DVD nevyšiel, veľkú časť z neho sme však zavesili na YouTube. Myslel som si, že hlad fanúšikov takýmto spôsobom ukojíme. Ľudia mi však nedali, v dobrom slova zmysle, stále pokoj. Vraveli mi, že by ten koncert chceli mať vo svojej zbierke a tak sme sa rozhodli, že im vyhovieme aspoň takto. No a ďalší dôvod bol rozhovor s jedným novinárom, ktorý nám zas otcovsky vyčítal, že sme už dostatočne zrelá kapela, a že by sme mali mať v diskografii aj koncertný album. Ja som mu vtedy povedal, že takýto album natočený aj máme, len sme ho ešte nevydali…,“ priblížil košický muzikant.

nocaden 2018Na koncerte, počas ktorého zazneli skladby ako Steny (2000), Chvíľu (2001) či Nestrieľajte do labutí (2006), vystúpil s Nocadeň i Vašo Patejdl, s ktorým si spolu zahrali skladbu Zvláštny smútok víťazov (1985) skupiny Elán. „Táto pesnička zaznela naživo po prvý raz práve na tomto koncerte a aj pre Vaša to bola vlastne premiéra, keďže táto skladba dovtedy neodznela ani na žiadnom z koncertov Elánu,“ prezradil Kopina.

Patejdla vnímajú Nocadeň ako priekopníka slovenskej elektronickej scény. „Hlavne jeho prvý album sme s obľubou ako mladí chlapci počúvali. O tom, že sa objaví na našom koncerte ako špeciálny hosť, netušil okrem úzkeho okruhu našich spolupracovníkov vôbec nikto, takže aj moment prekvapenia zafungoval napokon dokonale a myslím, že aj pre Vaša to bolo v ten večer veľmi emotívne, pretože práve pieseň Zvláštny smútok víťazov uzatvárala štvrtý album Elánu, po ktorom Vašo z kapely odišiel,“ podotkol frontman Nocadeň.

Live album napokon prináša i bonusovú skladbu Buď Hviezda, ktorú kapela nahrala minulý rok so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. O finálny zvuk nahrávky sa postaral dvojnásobný držiteľ americkej Grammy Vlado Meller.

Zdroj článku: Sita (foto: Nocadeň)