NOUVELLE VAGUE SÚ SPÄŤ S ALBUMOVOU NOVINKOU I COULD BE A HAPPY

Nouvelle Vague - I Could Be A Happy (Kwaidan Records , 2016)

nouvelle-vague-i-could-be-happyFrancúzska skupina Nouvelle Vague štartuje ďalšie kolo oživovania hitov z 80-tych rokov minulého storočia. Bonbónikom na jej novom albume sú tentoraz aj štyri autorské piesne, ktorými sa snaží dokázať, že má „ naviac“. Jednotlivé skladby sú zaranžované tak, ako ich poznáme z minulosti. Dominuje v nich rytmus bossa novy a jemná akustická gitara. Romantické zvuky v kombinácii s krehkým spevom a textami v angličtine a francúzštine, vytvárajú predpoklad pre príjemné „víkendové“ počúvanie.

Album obsahuje desať skladieb. Nachádzajú sa medzi nimi cover verzie piesní pôvodne od Cocteau Twins (Athol Brose), Richarda Hella (Love Comes In Spurts), The Cure (All Cats Are Greay), alebo Briana Ena (No One Is Receiving).

Nouvelle Vague sa podarilo i pôvodne dynamické piesne pretaviť do uvoľnenej atmosféry, ktorá je pre nich charakteristická. Typickým príkladom je najmä nová verzia skladby I Wanna Be Sedated, pôvodne od punkových Ramones.

nouvelle_vague-2016Nouvelle Vague odštartovali svoju kariéru rovnomenným albumom v roku 2004. Kapela sa preslávila cover verziami známych hitov, akými sú napríklad Love Will Tear Us Apart od Joy Division či Just Can’t Get Enough od Depeche Mode, ktoré hlavní protagonisti skupiny Marc Collin a Olivier Libaux pretvorili do skladieb v štýle bossa nova. Nasledovali ďalšie tri albumy, kritikmi aj fanúšikmi obdivovaný Bande á Part z roku 2006, po ktorom nasledovali 3 (2009) a Couleurs Sur Paris z roku 2010, ktorý obsahoval piesne výlučne vo francúzskom jazyku. Posledných päť rokov sa kapela venovala najmä koncertným vystúpeniam.

Pre skupinu sú okrem skvelých hudobníkov príznačné aj výrazné osobnosti speváčok, ktorých sa v Nouvelle Vague počas vyše desaťročného pôsobenia na scéne vystriedalo niekoľko. Nadéah Miranda, Mélanie Pain či Phobe Killdeer nadviazali na Nouvelle Vague úspešnými sólovými kariérami. Na albumoch kapely však môžeme počuť aj ďalšie hosťujúce hviezdy, medzi nimi sa nachádza napríklad Martin Gore z Depeche Mode, Skye Edwards z Morcheeba, či Julliette Lewis. Na novom albume I Could Be A Happy sa v úlohách speváčok objavili aj speváčky, ktoré v skupine pred rokmi začínali.

Róbert Gregor