NOVÁ SLOVENSKÁ SKUPINA GLADIA MOONY PREDSTAVUJE SKLADBU BLACK SUGAR

Gladia MoonyGladia Moony je synthpopová skupina z Bratislavy a tvorí ju štvorica hudobníkov. Tí si do svojho nového projektu priniesli pestré portfólio skúseností. Debutová EP Black Sugar vyjde začiatkom septembra pod hlavičkou hudobného vydavateľstva Ajlavmjuzik a predchádza jej rovnomenný singel.

Spoločným menovateľom tvorby skupiny Gladia Moony je vízia futurizmu, objavovanie zvukov, nových možností, nástrojov i technológií. Texty ich piesní sú v angličtine. Nadväzujú na relatívne krátku existenciu hudobného projektu Núku, ktorý pôsobil v zložení Alex Lukáčová (spev), Adam Dekan (klávesy) a Martin Madro (bicie). Po vydaní albumu Krútňava sa kapela objavila na viacerých slovenských podujatiach, vrátane festivalu Pohoda, či v rámci série utajených koncertov Sofar Sounds. Skupina medzičasom prešla viacerými personálnymi zmenami.

Novovzniknutá štvorčlenná kapela Gladia Moony prichádza s hravejšou podobou svojej predošlej tvorby, pričom v personálnom obsadení ju doplnil Martin Kosorín (basgitara/klávesy), známy tiež z bratislavského projektu Zoo And Aquarium. Kosorín ako nadšenec experimentálnej techno scény často spolupracuje aj s nezávislými divadlami, ako hudobník prepájajúci hudbu a tanec.

Alex Lukáčová (spev) začínala ako perkusionistka a basgitaristka v rôznych hudobných skupinách v Bratislave a okolí. Mikrofónu sa zhostila v projekte Núku, začiatkom roku 2018 spolupracovala aj pri nahrávaní albumu Hidden For The Eyes slovenského skladateľa menom Alapastel, ktorý vyšiel na londýnskom labeli Slowcraft Records. Jej zaujímavý spevácky prejav si všimli medzinárodné blogy, ako xlr8r, či britské experimentálne Fluid Radio.

Martin Madro (bicie) sa venuje hre na perkusie a bicie nástroje už 16 rokov. Okrem Gladia Moony pôsobí aj v zoskupeniach Sine Ray (nu jazz) a Slovak Tea (lyric pop). Na svojom konte má koncerty s „džezmenmi“ Gabom Jonášom, Radovanom Tariškom, Andrejom Šebanom, Dorotou Nvotovou, Máriou Čírovou, či Daliborom Kociánom (Stroon).

Štvoricu muzikantov dopĺňa Adam Dekan (klávesy), známy aj vďaka trip-hopovému ambientnému projektu Nourish My Fame, ktorý s debutovým albumom Nauta (2005) získal pozitívny ohlas u kritiky a predstavil sa na viacerých domácich i zahraničných festivaloch. V roku 2012 stál pri zrode experimentálneho projektu Triple Sun, pôsobil však aj v ďalších hudobných formáciách, participoval na niekoľkých elektronických albumoch, filmových projektoch a divadelných predstaveniach. Ako hudobník pravidelne vystupuje v Berlíne.

Miro Gajdoš (foto: Gladia Moony)