FUTURISTICKÁ VÍZIA HUDOBNÉHO PROJEKTU AMMAR 808

Ammar 808 - Maghreb UnitedAMMAR 808 – Maghreb United (Glitterbeat Records 2018)

V hudbe AMMAR 808 sa hlboké basové tóny automatického bubeníka Roland TR-808 prelínajú s pan-magrebskými“ beatmi a futuristickou víziou. Všetko sa deje pod drobnohľadom zvukového inžiniera menom Sofyann Ben Youssef, známeho z tuniskej skupiny Bargou 08.

Budúcnosť je práve teraz. Máme autá bez vodičov, robotov obsadzujúcich pracovné miesta a na dohľad je aj komerčná vesmírna turistika. Ľudstvo sa pozvoľna dostáva do sci-fi života. Ale budúcnosť nemôže nastať bez minulosti, čo Sofyann Ben Youssef veľmi dobre vie. Na debutovom albume s názvom Maghreb United sa predstavilo i množstvo hosťujúcich spevákov ako Mehdi Nassouli (Maroko), Sofiane Saidi (Alžírsko) a Cheb Hassen Tej (Tunisko). Tvorcov tohto albumu spája znovuobjavenie hudby starej severnej Afriky, ktorú počuteľne s nadšením transponujú do podoby súčasnej elektronickej hudby.

„Minulosť je kolektívne dedičstvo,“ vysvetľuje Sofyann, ktorý na novom projekte začal pracovať už pred rokom. Zároveň dodáva: „Hudbu na albume Maghreb United sa snažím utkať z vlákien folklóru a mytológie. Nepotrebujem nutne vykresliť pozitívny obraz, pretože zo všetkého čo vidím, nemám dobrý pocit. Dúfam, že moja hudba bude pôsobiť ako poplach a zvyšovať ho.“

Napriek tomu je možné v jeho nahrávkach objaviť veľa nádeje. Jednotlivé piesne nadväzujú na severoafrické hudobné štýly „targ, gnawa a rai“ a vedľa skresleného zvuku Rolanda TR-808 v nej počuť flauty zvané „gasba“ alebo aj gajdy nazývané „zokra“. Jednotlivé piesne vychádzajú z hudby z celej oblasti Maghrebu.

Ammar 808„V minulosti bol Maghreb obrovskou oblasťou a jej hranice sa dali ťažko určiť. V súčasnosti je severná Afrika rozdelená. Album vyzýva k jej zjednoteniu. Výber jednotlivých skladieb nebol náhodný, deväť z desiatich skladieb bolo prevzatých z dávnej severoafrickej tradície“ – povedal Sofyann. „Keď prežije pieseň, má to svoje čaro. Všetci zomrieme, ale pieseň žije, cestuje časom. Ja sa snažím staré skladby odovzdať poslucháčom v inej podobe, snažím sa predvídať ako bude hudba znieť za 10, 50, 100 rokov. Vyrástol som s niektorými piesňami; poznám ich z vnútra a snažím sa im dať novú perspektívu. Maghreb United je album, ktorý má silu tradičnej i modernej hudby. Samotné nahrávanie netrvalo dlho. Každý, kto priložil ruku k dielu sa správal veľmi profesionálne. Mixáž a produkcia trvala oveľa dlhšie“.

Speváci sa veľmi dobre vžili do jednotlivých textov, v ktorých počuť aj slová o ohni, milosti a vášni. „Dnes večer bude šťastie úplné / Dnes bude naša energia úplná“, počuť v texte piesne Layli.

Na koncertných vystúpeniach je dôležitou súčasťou hudby AMMAR 808 aj videoprojekcia, ktorá v reálnom čase umocňuje celkový emocionálny zážitok so všetkými príbehmi. Veci sa môžu meniť mrknutím oka. V živote a aj v hudbe. Sofyann hovorí: „Keď sa hovorí o súčasných problémoch je už príliš neskoro. Ľudia by mali hovoriť o tom, čo sa stane v budúcnosti a podľa toho si ju plánovať“.

Hudba projektu Ammar 808 vyznieva v súčasnej svetovej produkcii zaujímavo a nadčasovo. Album „Maghreb United“ dosiahol zaslúžene v júli 2018 vrchol rebríčka Transglobal World Music Chart.

Róbert Gregor (foto: Sia Rosenberg)