NOVÁ ZEBDA – BEST OF MEDZI ALBUMAMI BEST OF

zebda - best OfZebda – Best Of ( Universal Music Division Barclay / 2016 )

Skutočne je to tak? Je nový kompilačný album Best Of , francúzskej skupiny Zebda, naozaj Best Of medzi typickými albumami Best Of ? Medzi typickými určite, pretože …

Samotná kapela Zebda (Maslo) je atypická. Od roku 1985, kedy ju založil taktický, „hudobne-politický“ kolektív severoafrických prisťahovalcov z mesta Toulouse, bombarduje francúzsku i svetovú verejnosť svojim piesňami melodicky nápaditého rapu, ktorý mnohí raperi za rap nepokladajú. Členovia Zebdy hovoria: „Hudba môže byť dôležitým prostriedkom politického boja“. A tak to aj robia – kritizujú, burcujú, no bez agresívnosti, veselo, roztopašne, šarmantne. V čom sú neraz viac francúzsky ako Francúzi. A preto milovaní, majú veľa priaznivcov nielen medzi prisťahovalcami, ale aj medzi Francúzmi. Stačí aby zakričali: „Späť do kapucní!“ A všetci sú vo vare.

Pred voľbami z nich majú obavy najväčšie politické esá. Sú majstrami vtipných narážok na súčasné spoločenské a politické dianie. Napríklad „Hluk a smrad“, citácia výroku J. Chiraca bola názvom jedného z ich albumov. Ich hudba je oslavou rozmanitosti. Vstrebáva kultúrnu atmosféru francúzskych veľkomiest, je v nej rap, rock, pop, elektronika, folk, šansón, rai, reggae, ska, funky. Kto má rád štýl á la Manu Chao, príde si na novom Best Of albume Zebdy na svoje.

Miro Potoček