NOVÝ ALBUM HIGHASAKITE – TERORIZMUS A VOJNA V PEKNOM HUDOBNOM KABÁTE

Highasakite_-_Camp_EchoHighasakite – Camp Echo ( Propeller  2016 ) 

Pátrame, pátrame … A kto pátra, voľačo snáď vypátra. Občas aj dobré albumy. O tom, že nekmitajú v mori hudby ako žubrienky v žabinci, netreba snáď nikoho dvakrát presviedčať. Tešme sa teda na každý nový objav, obzvlášť taký, ktorý je svojou plodnosťou súčasťou zabezpečovania pôrodnosti dobrej hudby, čiže tešme sa na každú mladú nádejnú kapelu. O Nóroch Highasakite sme už písali, keď sme recenzovali ich predchádzajúci album Silent Treatment. Preskočíme teda biografiu i diskografiu, čo sú zväčša pre čitateľov informácie suché ako vyschnutá knedľa a pristúpme hneď k otázke: „Aký je ich tretí, najnovší album Camp Echo ?“ Nesklamal. Ale ani nás navždy nepriglejil na stoličku. No zase na druhej strane naše ušné bubienky nezorganizovali žiadnu protestnú akciu.

Highasakite 2016Ťažko odhadnúť, čím sú skladby Highasakite najviac príťažlivé, či melódiami, aranžmánmi, štýlom alebo spevom ich „frontmanky“ Ingrid Helene Håvik. Nórska skupina, miláčikom austrálskych indies? To tu ešte nebolo. 2x nórska Grammy, 94 týždňov v nórskom rebríčku Top 40 (najdlhšie v jeho histórii), nominácia na European Independent Album of the Year, chvály Pitchfork, NME, The Guardian. Pritom to nie je nič nové, ani progresívne a dokonca to má trošku „europopový“ ráz. No alternatívnym spôsobom. Je v tom indie pop, electropop, indie rock, omrvinka new wave i gotického rocku, folku. Poslucháč možno začne hovoriť „pekné“, no keď zistí, že nový album Highasakite je tematicky venovaný Camp Echo ( zajateckému táboru v zálive Guantánamo ), spozornie a dojem sa skrútne do vážnejšieho smeru – politického.

Ingrid hovorí: „ Udalosti z 11. septembra mali vplyv na našu tvorbu. Spomínam si na ten deň, celé moje mesto Ålesund demonštrovalo proti vojne v Iraku. Témou nášho nového albumu je vojna a terorizmus týchto dní.“ A keď k tomu Ingrid ešte dodá, že Highasakite ťahali inšpirácie od The Prodigy a Nine Inch Nails, tak pravdepodobne nastane zdvihnutie obočia a prst začne zvedavo klikať na všetkých deväť „trackov“ Camp Echo.

Miroslav Potoček