NOVÝ ALBUM SKUPINY VAMPIRE WEEKEND JE O ROZMANITOSTI

Vampire Weekend albumVampire Weekend – Father Of The Bride (Columbia 2019)

Kozmopolitná newyorská skupina Vampire Weekend na novom  albume „Father Of Her Bride“ obohacuje svoju hudbu nielen o africké hudobné prvky, ale aj o hudobné vplyvy z Japonska,  Talianska, či Manchestru. Texty nových piesní sú rozmanité a dotýkajú sa tém bežného života i politiky.

Vampire Weekend na seba pred desiatimi rokmi  upozornili vkusnou kombináciou indie popu a západoafrickej hudby. Nadväzovali na tradíciu významných hudobníkov z New Yorku, akými boli napríklad Talking Heads, alebo Paul Simon, od ktorého ich inšpiroval najmä úspešný album „Graceland“.

V roku 2014 za  svoj album „Modern Vampires Of The City“ získali cenu Grammy v kategórii najlepší alternatívny album. Po šiestich rokoch od jeho vydania sa pripomínajú s novým, v poradí  štvrtým albumom „Father Of Her Bride“, ktorý je na rozdiel od svojho temnejšieho predchodcu pozitívny a melancholický.

Osemnásť piesní ich nového albumu produkoval hráč na klávesové nástroje Rostam Batmanglij, ktorý v kapele už oficiálne nepôsobí. Po jeho odchode zostavu skupiny doplnili noví členovia Brian JonesGreta Morgan.

VAmpire Weekend - George EzraSpevák Ezra Koenig nedávno prehlásil: „Na novom albume sa viac pohrávame s africkým gitarovým zvukom, najviac  to ilustrujú piesne Sunshower a To Life.“

Medzi ostatnými nahrávkami nájdeme aj talianskou hudbou inšpirovanú pieseň „Bambina“. V piesni „2021“ počuť zvuky japonských videohier a pilotný singel „Harmony Hall“  oslavuje manchesterskú hudobnú scénu deväťdesiatych rokov a návrat do minulosti. Harmony Hall je totiž aj názov newyorského hotela, v ktorom kapela začiatkom tohto milénia oficiálne vznikla. Väčšina členov skupiny sa však spoznala počas štúdia na Columbia University.

Spevák Ezra Koenig sa vlani v auguste stal otcom, a preto  piesne ako „Flower Moon“ a „Spring Snow“ sú o láske, bolesti i zodpovednosti. Jeho partnerkou je Rashida Jones, druhá najmladšia dcéra Quincy Jonesa.

Čo sa týka samotnej hudby, tak skutočne kvalitné skladby sa na ich novinke hľadajú ťažšie. Z priemeru najviac vyčnieva skladba „Sympathy“, ktorú sme zaradili do rotácie nášho rádia.

Róbert Gregor (foto: press)