NOVÝ RADIOHEAD NIE JE PRELOMOVÝ, NO VYSOKÚ LATKU NEPODLIEZOL

Radiohead album 2016RADIOHEAD – A MOON SHAPED POOL (XL RECORDINGS/WEGART 2016)

Tajuplné zmiznutie z útrob internetu, krátko nato nový klip a následne celý album. Radiohead vedia, ako na seba upútať pozornosť. Na deviatom albume A Moon Shaped Pool opäť spolupracovali s Nigelom Godrichom a zaradili naň niekoľko starších skladieb, známych len z koncertov. (Albumovej podoby sa tak konečne dočkala skvelá True Love Waits, ktorej vznik sa datuje do roku 1995 a ktorú sa vraj pokúšali nahrať niekoľkokrát, no skončilo sa to vždy len sklamaním z výsledku).

Album zachytáva kapelu v dobrej forme, zvukovú skľúčenosť narúša symfonický orchester, ktorý pod taktovkou dlhoročného člena Radiohead Johnnyho Greenwooda dotvára pochmúrnu atmosféru nových (i starších) sklabieb, no zároveň ich posúva ďalej a dodáva im silnejší náboj. (V skladbe Glass Eyes azda najviac púta krása aranžmánov snúbiaca sa s pre Radiohead typickou temnotou).

Singel Burn The Witch je možno trochu kalkul, i keď v prípade Radiohead sa tomu ťažko verí, „radio friendly“ melódia ničím nevybočuje z koľají, po ktorých sa kapela vydala dávno pred touto skladbou. Na albume je však dosť materiálu, ktorý stojí za povšimnutie i napriek skutočnosti, že nejde o prelomový prírastok do diskografie.

Radiohead

Yorkov projekt Atoms for Piece spred niekoľkých rokov mal viac nápadov a i jeho „sólovka“ The Eraser bola hudobne pútavejšia ako novinka domácej kapely. Možno vďaka skutočnosti, že viacero pesničiek z nového albumu vlastne novinkami nie je, evokuje ich zvuk minulosť Radiohead známu zo starších nahrávok.

K momentom, zasluhujúcim si pozornosť, patria skladby Ful Stop a Identikit, vracajúce sa k soundu z čias albumu In Rainbows, inde zasa vďaka textu počuť Yorkov pohľad na množstvo tém, od lásky až po klimatické zmeny. Skladba Present Tense reprezentuje cieľ kapely na novom albume používať dokopy „staré i nové zvukové technológie“. Novinka zachováva latku vysoko nastavenú z minulosti, no kým z nových skladieb zasvietia svetlé momenty, treba im dať čas. V dnešnom programe 120 minút s hudbou vám ponúkneme päť albumových ukážok.

Matej Lauko (foto: press)