O.B.D. SA PRIPOMÍNAJÚ NOVOU SKLADBOU KEĎ BÚRAJÚ MOST

Bratislavská skupina O.B.D. sa po dlhých rokoch vrátila do štúdia a nahrala pomalú novinku „Keď búrajú most“. Skladba avizuje prípravu nového albumu.

Skladba je reakciou na narastajúcu polarizáciu spoločnosti, ktorá zasahuje aj do osobných vzťahov a zničila dokonca nejednu lásku. Stavať mosty je lepšie, ako ich búrať – to je hlavné posolstvo kapely najmä v týchto náročných časoch.

Kapela O.B.D. využila korona krízu tvorivo. Keď sa nedalo veľmi koncertovať, chalani sa zišli v štúdiu a tvorili. Výsledkom je novinka, ktorou sa pripomenuli po dlhých rokoch.

„Nahrávali sme to v krásnom prostredí štúdia v lokalite, kde sme sa pred rokmi po prvý raz stretli s našim gitaristom Silvom Sališom. Akoby sa pomyselne uzavrel kruh. Dokonca na dvakrát, pretože kameru ku klipu nám robil Braňo Špaček, s ktorým sme nakrúcali našu prvú skladbu Komáre,“ vraví gitarista O.B.D. Bronislav Dobrota.

Kapela dlhšie netvorila aj preto, že je líder, spevák a skladateľ Roman Galvánek študoval.

V strednom veku sa totiž rozhodol doplniť si vysokoškolské vzdelanie. Študoval muzeológiu a kultúrne dedičstvo na Univerzite Komenského a keďže išlo o dennú formu štúdia, na iné mu veľmi neostával čas. Hneď po získaní titulu sa však opäť pustil do tvorby.

„Stále častejšie sa stretávam s tým, že namiesto toho, aby sa ľudia spájali, rozdeľujú ich úplné hlúposti. Sme veľmi polarizovaná spoločnosť, čo má veľké dopady na medziľudské vzťahy. Už som dokonca videl, ako tieto žabomyšie hádky zničili krásny láskyplný vzťah. To nie je dobré, ak žijeme tak, že po nás potopa. Toto má symbolizovať búranie mosta v skladbe,“ vraví Roman Galvánek.

Eva Sládková a NMR (foto: archív O.B.D.)