OF MONTREAL PRICHÁDZAJÚ S TRINÁSTYM ALBUMOM

of montrealOf Montreal –  Aureate Gloom (Polyvinyl Records 2015)

Americká kapela Of Montreal má už za sebou bohatú diskografiu a niekoľko významných úspechov. Vedená frontmanom Kevinom Barnesom vznikla v roku 1996. Odvtedy prešla rozsiahlymi zmenami v obsadení. Neskôr zaznamenala niekoľko vzostupov i pádov. Za úspech možno považovať fakt, že ich hrali na MTV.  Najmä klip k ich piesni Wraith Pinned To The Mist And Other Games, ktorú poznáte aj z nášho vysielania, sa stal hitom v nezávislých blokoch spomínanej hudobnej televízie.

Platňa Aureate Gloom je už trinástym prírastkom v ich diskografii. Of Montreal na nej ponúkajú svojský mix indie rocku a ďalších hudobných žánrov. Skladby majú väčšinou podivuhodné názvy. Do nástrojového zloženia pridali na nových nahrávkach i klarinet, ktorý piesňam dodáva príjemné osvieženie. Skupina naďalej produkuje hudbu, ktorú od nej fanúšikovia očakávajú. Veľký posun oproti predošlým nahrávkam sa nekoná, no na albume sa nachádzajú zapamätateľné melódie, ktoré rady prezentujú americké nezávislé internetové rádiá. Skladba Apollyon Of Blue Room je jednou z najchytľavejších pesničiek. Pieseň Empyrean Abattoir trochu pripomína nezávislé časy britských Blur a aj vďaka tomu má výhodu rockového hitu, ktorú z hlavy len tak ľahko nedostanete. Skladba Aluminium Crown má pre zmenu neo-psychedelický zvuk, pri ktorom vnímate rôzne atmosféry. V pesničke Monolithic Egress počuť vplyv punk rocku. Napokon, hlavnou inšpiráciou  ich albumovej novinky boli sedemdesiate roky a scéna okolo známeho newyorského klubu CBGBs, ktorý preslávili interpreti ako Patti Smith či Television.

Všetky nové nahrávky sa dajú schovať do rozsiahlej škatuľky indie rock, pravdaže, ak má príslušná kapela ambíciu kombinovať žánre a pritom si zachovať vlastnú tvár. Tak, ako to Of Montreal vždy vedeli.

Matej Lauko