ONDA VAGA: HREJIVÉ MELÓDIE NA ČERVENOM ALBUME

Skupina Onda Vaga vznikla začiatkom roku 2007 na magických plážach v dedinke Cabo Polonio v Uruguaji, na ktorých odohrala niekoľko koncertov s autorskými piesňami. Nedávno predstavila svoj siedmy album s názvom „Rojo“ (Červená).


Jeden z kľúčov k argentínskej skupine sa skrýva v jej názve: Onda Vaga znamená čosi ako neurčitá vlna. Pätica chlapíkov dokáže nádhernými hlasmi naladiť na bezstarostnú beatlesácku éru, vzápätí servírovať gitarový folkrock inšpirovaný šestdesiatymi rokmi – v americkej i britskej verzii – alebo hymnickú milostnú pieseň v štýle brazílskej tropicália.

Skupina vznikla po spojení dvoch kapiel: Michael Mike a Doris. Svoju hudbu dokáže rozbaliť s neuveriteľným espritom rovno na ulici. Zaujala nás už v roku 2008, keď jej vyšiel prvý album „Fuerte y caliente“. A potom udivovala aj ďalšími albumami „Espíritu Salvaje“ a „Magma Elemental“. Má povesť juhoamerických The Beatles, čo nie je celkom neopodstatnené. Koncertovala v Latinskej Amerike, Európe, Japonsku.

Strieda španielčinu s portugalčinou, rock s folkom, cumbiu s reggae a akokoľvek vás napadá, že Onda Vaga prepadli retru, tak celkom to nie je pravda. To tie hlasy a „latinsko-americký“ stav mysle, čo možno považovať za umeleckú licenciu. Šestnásť rokov kariéry sprevádzanej záujmom hudobníkov ako Manu Chao a David Byrne na novom albume oslavujú dvanástimi autorskými piesňami.


Vďaka hlbokým existenciálnym a zároveň jednoduchým textom, zborovým a harmonickým aranžmánom a tiež temperamentným koncertným vystúpeniam priťahuje táto zmes rumby-cumbie-reggae-folku-rocku-happytanga na každé vystúpenie množstvo nových fanúšikov.

Všetci piati hudobníci Onda Vaga vzišli z hudobnej kultúry Buenos Aires a stále pôsobia uvoľnene. Ponúkajú sa publiku tak, ako to vedia najlepšie: s chuťou sa zabávať. Kapela je v súčasnosti na koncertom turné po Južnej Amerike a nám ostáva len dúfať, že čoskoro zavíta tiež do Európy.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Onda Vaga)