ORVILLE PECK – MASKOVANÁ TVÁR Z ÚZEMIA ALTERNATÍVNEHO GOTICKÉHO COUNTRY ROCKU

Orville Peck - Pony (Sub Pop, 2019)

Orville Peck – PonyZvuk spaghetti westernových surfových gitár pretína vzduch za sprievodu prastarého bendža, pod nebeskou klenbou sa nad nekonečnou prériou rozlieha spev evokujúci kombináciu pojmov Johnny Cash, Chris Isaak, Elvis Presley, Roy Orbison, Morrissey. K tomu ešte sem-tam zaznie pohvizdovanie, zvony, práskanie biča, umieračik …  Viete kde sa práve nachádzame? Na území gotického alternatívneho country. Tu sa naostro spieva bez štúdiových úprav, tu sa používajú skutočné hudobné nástroje, občas sa ešte okrem auta jazdí aj na koni. A to všetko strážia chlapi v maskách, dobrovoľníci.  Keby ste sa opovážili papuľovať, prebodli by vás ostrým pohľadom a britko sa spýtali: „Nejaké námietky?“

Nie, nie, nie, samozrejme, že nie, „OK“ páni, žiadne námietky. A kto má ten zaujímavý hlas? Postupne som sa to dozvedal. Patrí chlapíkovi z Kanady, vystupuje pod menom Orville Peck. Prišiel tam však z Južnej Afriky. V Toronte spočiatku pomáhal zvyšovať povedomie o AIDS prostredníctvom umenia a hudby – cestovateľ, tulák, „outlaw cowboy“, zámerne záhadný umelec. Tvár má zakrytú maskou z čiernej kože, vyvoláva dojem sveta vo filme Divokosť v srdci ( režiséra Davida Lyncha), v ktorom hral hlavnú úlohu Nicolas Cage. Vytvára niečo ako „eroticko-kovbojsko-goticko-alternatívny country rock“ ponorený do americkej mytológie.  Priam „z čista jasna“ s ním podpísalo zmluvu legendárne nezávislé vydavateľstvo Sub Pop, preslávené najmä tým, že bolo stajňou veľkého koňa rockovej histórie, skupiny Nirvana v časoch jej začiatkov.

Orville Peck – PonyOrville Peck vysvetľuje:  „Vyrastal som v domácnosti, v ktorej som sa veľa dozvedel o rôznych druhoch umenia, hlavne o filmovom umení a hudbe. Som obrovský fanúšik filmu. Veľmi sa mi páčia režiséri David Lynch, Alejandro Jodorowsky a Gus Van Sant. Zároveň mám rád aj staré filmové muzikály. Pochádzam z rodiny, ktorá veľa čítala, takže som aj ja čítal veľa kníh už ako malý chlapec. Som fanúšikom módy vo veľkom štýle, no nestarám o módny svet ako taký“.

Orville vás zoberie na cesty po púštnych diaľniciach, spoznáte svet hazardných hráčov, podvodníkov. Jeho debutový album Pony prináša rozmanitú zbierku srdcervúcich príbehov s kovbojským étosom. Prvý singel Dead of Night je pieseň o dvoch podvodníkoch, ktorí  prechádzajú kaňonmi, kasínami, barmi. Z dvanástich skladieb albumu Pony je možné vybrať niekoľko lahôdok pre hudobných maškrtníkov – Dead of Night, Winds of Change, Buffalo Run, Big Sky, Roses Are Falling, Take You Back, Hope to Die. Nezabudnite – Orville Peck! Pony.

Miroslav Potoček (foto: YouTube)