ÔSMY ROČNÍK HUDOBNÝCH CIEN VINYLA POZNÁ SVOJE NOMINÁCIE

Tohtoročné nominácie hudobných cien Vinyla reflektujú nielen na hudobníkov, ktorí majú výborné koncerty, ale aj na inšpiratívne nové talenty a aktivity na českej nezávislej hudobnej scéne. V nomináciách na platňu roka sú aktuálne počiny kapiel Povodí Ohře, Tomáš Palucha a Čáry života. Projekt Čáry života Jána Boroša získal tiež nomináciu v kategórii Objav roka, kde porotcov ďalej oslovila kapela Market a producent Bílej kluk. V kategórii Počin roka si konkurujú aktivity Wrong, BCAA a Z.V.U.K.

VinylaNOMINÁCIE 2018

PLATŇA ROKA
Čáry života – Stínítko
Povodí Ohře – Povodí Ohře
Tomáš Palucha – Čaro

OBJAV ROKA
Market
Bílej kluk
Čáry života

POČIN ROKA
Aktivity Wrong
Aktivity BCAA
Aktivity Z.V.U.K.

Tohtoročný ročník cien Vinyla je plný reprezentatívnych hudobníkov a skupín českej hudobnej scény. V kategórii platňa roka sa umiestnili skúsení  hudobníci. Ján Boroš na svojom intímnom debute Stínitko zúročil skúsenosti z dnes už neexistujúcich Fiordmoss. Za kvintetom Povodí Ohře, ktoré na eponymnom albume boduje svoju „kovbojkou po česku“, stojí pätica ostrieľaných hudobníkov, pôvodne z kapiel Climatizado, Skupina Štěstí, Esgmeq a  Esazlesa. Silné kompozície psychedelického rocku na svojej platni Čaro ponúka kvarteto Tomáš Palucha, ktoré sa ešte ako duo uchádzalo o cenu Vinyla už pred dvoma rokmi.

„Všetci nominovaní hudobníci majú podobné šance a predstavujú to najlepšie, s čím som sa tento rok na klubových i festivalových pódiách v Česku stretol. Súčasne mám radosť z veľkého žánrového rozptylu vybraných umelcov, „hovorí jeden z koordinátorov cien Pavel Uretšlégr.

V kluboch aj na festivaloch tento rok intenzívne zabodovala tiež pätica Market, ktorých ambiciózny mix art rocku, indie a popu na albume Art Star získava stále viac priaznivcov. Producent Bílej kluk vychádza z kontextu platformy BCAA, „postklubová“ hudba sa u neho rovná koláži tučných beatov, „hlášok“ z japonského „anime“ a kozmických syntetizátorových riffov. Tiež tieto dve mená spoločne so skupinou  Čáry života majú nominácie na Objav roka.

Platforma BCAA našla odozvu aj v kategórii Počin roka, úspešná je najmä v posúvaní hraníc klubovej hudby smerom k vizuálnemu aktivizmu. Z klubovej scény však vychádzajú aj ďalší nominovaní, kolektív promotérov, dídžejov a umelcov pôsobiacich pod značkou Wrong, ktorý intenzívne popularizuje špinavé techno. Tretiu nomináciu získali organizátori aktivít zvukov, nezávislé platformy podporujúce vzdelávanie, tvorivý dialóg a realizáciu projektov v oblasti elektronickej hudby a zvukového umenia.

O víťazoch cien Vinyla 2018 rozhodne 23-členná porota hlasovaním v druhom kole. Ceny sa budú odovzdávať 13. februára 2019 na slávnostnom večeri v Lucerna Music Bare. Potvrdené je už vystúpenie Floex a britského producenta menom Tom Hodge, ktorí v triu s Jakubom Tenglerom a virtuálnym symfonickým orchestrom zahrajú skladby z aktuálneho albumu A Portrait Of John Doe.

PLATŇA ROKA

Čáry životaČáry života – Stínítko

Keď sa vlani po desiatich rokoch rozpadla jeho domovská kapela Fiordmoss, obnovil multiinštrumentalista Ján Boroš svoj sólový jednočlenný projekt Čáry života a natočil s ním debutový album. Materiál z platne Stínítko sám charakterizuje ako „pomalé a smutné pesničky o láske“. Vysoko osobné príbehy sa tu miešajú s generačnou výpoveďou o stratených mladých ľuďoch, ktorí len ťažko zháňajú peniaze na nájom, krehká poetika platne stojí na inovatívnom lo-fi mixe elektronických a akustických nástrojov. Počúvať Čáry života je ako čítať denník introverta, ktorý vôbec netuší, že sa jeho intímne spovede dostanú do rúk niekoho ďalšieho.

Povodí ohřePovodí Ohře – Povodí Ohře

Rockový kvintet Povodí Ohře vznikol spojením muzikantov z kapiel Climatizado, Skupina Štěstí, Esgmeq a Esazlesa. Ostrieľaní veteráni zo západných Čiech, na čele s charizmatickým frontmanom Sisi, ktorého nezameniteľný prejav a temnou imagináciou posadnuté texty určujú charakter kapely. Roots rock, gotické country, heavy blues a kovbojka po česky… Sudety plné romantiky i zmaru. Český rockový underground už dlho nezrodil takto ohraničenú, magickú platňu. Fanatická viera, temná charizma. Debutový eponymný album vyšiel na značke Stoned to Death.

Tomáš PaluchTomáš Palucha – Čaro
S albumom Guru sa už uchádzali o cenu Vinyla pred dvoma rokmi, do nominácií prenikli aj tento rok s novinkou Čaro. Pražská rocková skupina Tomáš Palucha sa od tej doby rozrástla o dvoch stálych členov, album nahraný v kvartete znovu preskúmava silu gitarovej repetície psychedelického rocku, len je tentoraz o niečo temnejší a zlovestnejší a viac sa spolieha na inštrumentálne pasáže. V úlohách hostí sú tentoraz len Markéta Štechová, Tim Remis (Auxes) a Unkilled Workerr. Hudba ako mágia, rocková alchýmia, ktorá poslucháča očarí a nepustí.

OBJAV ROKA

KreditMarket
Pražská pätica Market vtrhla na českú scénu s nebývalou razanciou, za jediný rok stihli vydať debutový singel, plnohodnotný album a potom príjemne prekvapili poslucháča naživo na letných festivaloch. Ich ambiciózny mix art rocku, indie a popu na skvelej platni Art Star mieri na veľa cieľov a väčšinu z nich aj triafa. Eufória puberty, úzkosti dospievania aj mestská paranoja, ktorú možno striasť len tancom.

Bílej kluk
Z hlbín internetového chaosu, z kontextu platformy BCAA, audiovizuálneho tímu Reaper Death Seal Corporation a dídžejského kolektívu Blazin Bullets sa zjavil pražský producent menom Bílej kluk. Post klubová hudba sa u neho rovná koláži tučných beatov, „hlášok“ z japonského „anime“ a kozmických syntetyzátorových riffov. Produkuje abstraktný rap pre časy, kedy nám nie je do tanca. Nahrávky sú k dispozícii na vypočutie na kompilácii Reaper Death Seal Corporation alebo soundcloudových singloch.

Čáry života – viď vyššie

POČIN ROKA

Aktivity BCAA System
Pražský umelecký kolektív BCAA System posúva hranice klubovej hudby smerom k vizuálnemu umeniu a aktivizmu. Vznikol ako webová platforma pre dídžejské streamy, postupne rozšíril svoje pole pôsobnosti aj do podoby hudobného labelu, virtuálnej galérie, členovia ale tiež organizujú prednášky, zverejňujú podcasty alebo organizujú výstavy. V širšom meradle BCAA System funguje aj ako dídžejský kolektív. Internet je pre nich akoby žijúci organizmus, miesto stretávania a priestor pre šírenie pozitivizmu.

Aktivity Wrong
Klubová hudba sa vracia do undergroundu. Kolektív promotérov, dídžejov a umelcov Wrong usporadúva temné pravidelné tanečné party v Prahe a je zodpovedný za popularitu špinavého techna v českom hlavnom meste. Kolektív Wrong vznikol ku koncu roka 2016 a od tej doby pôsobia v kvartete Hyaen, Trauma, Jim Hate a VJ Tkitt. Ich akcie spája určitá podivnosť a poslucháčska neprístupnosť. Vydávajú tiež kazetové kompilácie projektov, ktoré pozývajú do Prahy.

Aktivity ZVUK
ZVUK je nezávislá platforma podporujúca vzdelávanie, tvorivý dialóg a realizáciu projektov v oblasti elektronickej hudby a zvukového umenia. Primárne funguje ako priestor v pražskej Krymskej ulici. Kolektív ZVUK tvoria hudobné platformy Kreaton (Mary C a Martin Tvrdý) spoločne s Aeroškolou a Bastl Instruments, Martinom Ožvoldom, Johanou Švarcovou a Stanislavom Abrahámom. ZVUK ponúka kurzy, workshopy a prednášky, možnosť vzdelávať sa a zdieľať vedomosti a skúsenosti v oblasti elektronickej hudby a zvukovej tvorby všeobecne. V priestoroch Zvuk sídli tiež Prague Synth Library.

O Vinyle
Cenu inicioval a produkčne zabezpečuje združenie Vinyla, zastúpené Pavlom Uretšlégrem a Tomášom Grombířem. V I. ročníku cien Vinyly boli ocenené v jednotlivých kategóriách skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Platňa roka), Fiordmoss (Objav roka) a festival Creepy Teepee (Počin roka). Vo II. ročníka boli ocenené Květy za album Bílé včely (Platňa roka), Planety (Objav roka) a Vydavateľské aktivity Polí5 (Počin roka). V III. ročníku si ocenenie odniesli Vložte kočku za nahrávku SEAT (Platňa roka), Nylon Jail (Objav roka) a Piana na ulici (Počin roka). Víťazi IV. ročníka sú DVA s albumom Nipomo (Platňa roka), Schwarzprior (Objav roka) a Štúdio Needles so svojou hudbou k zvukovej knihe Solaris (Počin roka). Víťazi V. ročníka sú Dizzock s albumom Elegy of Unsung Heroes (Platňa roka), Aid Kid (Objav roka) a kompilácia Jdi a dívej se (Počin roka). Predvlaňajším laureátmi cien Vinyly sú Dné s nahrávkou These Semi Feelings, They Are Everywhere (Platňa roka), Orient (Objav roka) a brnenský festival Itch My hahaha (Počin roka). Víťazstvo minulého VII. ročníka patrí Pacino a ich nahrávke Půl litru země (Platňa roka). Objavom roka 2017 je ambientná producentka Enchanted Lands a počin roka aktivity pražského labelu Genot Centre.

Partneri
Hlavným partnerom hudobných cien Vinyla je spoločnosť GZ Digital Media. Mediálnymi partnermi sú časopisy Respekt, His Voice, Full Moon, The Aardvark, aktualne.cz, AlterEcho, Frontman.cz a ďalej rádia Radio Wave a Radio 1. Partnerom slávnostného vyhlásenia je potom Lucerna Music Bar.

Projekt hudobných cien vinyl podporuje Ministerstvo kultúry ČR a Štátny fond kultúry ČR.

Zdeněk Neusar + NMR (foto: Mária Karľaková, Matěj Hošek, Václav Tvarůžka, Tereza Odehnalová)