PAPA WEMBA 1949-2016

Snom mnohých hudobníkov je hrať až do posledného dychu. Presne tak žil spevák Papa Wemba, jedna z najväčších hviezd žánru známeho ako konžská rumba. Zomrel 24. 4. 2016 na pódiu počas koncertu v Abidžane, hlavnom meste Pobrežia Slonoviny.

Narodil sa vo vnútrozemí vtedajšieho Belgického Konga a svoju kariéru začal v skupine Zaiko Langa Langa, ktorá kombinovala energické gitarové sóla s elegantným sladkým vokálom. Najväčšiu popularitu mu však priniesla skupina Viva La Musica, s ktorou sa začiatkom 80. rokov presťahoval do Paríža. V roku 1993 mu Peter Gabriel ponúkol, aby predskakoval na jeho turné „Secret World Live“.

Na Gabrielovom živom albume „Secret World Live“ dokonca Wemba vystupoval ako sprievodný vokalista.

Wemba považoval hudbu za rovnako dôležitú ako oblečenie a viedol hnutie Le Sape, ktoré sa zameriavalo na eleganciu a oku lahodiace prostredie, ktoré slúžilo africkej emancipácii v širšom kontexte. Farmári, taxikári alebo robotníci sa po práci prezliekali do oblekov, ktoré boli navrhnuté s úplne jedinečným dôrazom na detail. Papa Wemba vystupoval so skupinou Viva La Musica až do svojej smrti.

Petr Dorůžka a NMR (foto: press Papa Wemba) viac na: http://www.doruzka.com/