PAROV STELAR PREDSTAVUJE HORIACEHO PAVÚKA

Parov Stelar – The Burning Spider (Etage Noir Recordings 2017)

21.4.2017 uzrel svetlo sveta v poradí siedmy album Parov Stelar, nazvaný The Burning Spider (Horiaci pavúk).

Kam sa tvorba Parov Stelara od jeho začiatkov posunula? Dnes už to nie je len o electro swingu, čiže o hudobnom štýle, ktorého je priekopníkom.

Jeho posledné nahrávky sú okrem swingu ovplyvnené i funkom, soulom, alebo súčasnou tanečnou hudbou rôzneho charakteru. Z časti sa niektoré jeho hudobné motívy ako keby vynárali z predošlých albumov a z časti počuť úplne nové nápady. Dôležité je však to, že jeho nové nahrávky sú zväčša postavené na pôsobivých melodických linkách, dobrom speve a kvalitnej produkcii.

Parov Stelar

Na novom albume je ich až dvanásť a ich výsledná podoba vznikala takmer dva roky. Celkovo ich svojim spevom podporilo niekoľko hosťujúcich spevákov a práve tie nahrávky, kde sa vyskytli hostia tvoria najsilnejší základ celej novej hudobnej kolekcie.

Prvým singlom The Burning Spider a Step Two  prepožičali svoje hlasy Lightnin Hopkins a Lilja Bloom. V nahrávke Soul Fever Blues bol použitý spev známeho bluesmana Muddyho Watersa. Posledný singel State Of The Union naspieval spevák Anduze, podobne ako ďalšiu pieseň Beaty Mark. Medzi ďalšími hosťami môžte nájsť spevákov ako napríklad Stuff Smith, Mildred Bailey, Wingy Manone. Výsledok je dôstojný a príťažlivý, neurazí ani náročnejšieho poslucháča.

Róbert Gregor (foto: press Parov Stelar)