PAULINE CROZE PRIŠLA SKÔR AKO ZAZ

Pauline Croze – Bossa NovaPauline Croze – Bossa Nova ( Un Plan Simple  2016 )

S popularitou je to niekedy zvláštne. Bez propagandy si škrtne len málokedy. Keby si obidve vždy sadli len na kvalitu, nejedna dnešná hviezda by neblikala vysoko na hudobnom nebi, blikali by tam iné hviezdy, také, ktoré dnes na nebi vôbec nevidno. Populárna francúzska speváčka Zaz má nepochybne presvedčivý spevácky prejav, zaujímavý hlas aj zopár excelentných pesničiek, no vo Francúzsku existujú aj iné podobné speváčky na približne rovnakej umeleckej úrovni a niektoré svoju kariéru rozbiehali skôr ako Zaz. Veľká popularita si však na ne sadnúť neráčila. Jednou z nich je Pauline Croze.

Kto sa aspoň trošku zopár rokov prehrabával v diskografiách francúzskej hudobnej scény a objavil pritom už v roku 2005 rovnomenný, prvý album Pauline Croze, snáď si ani nemohol nevšimnúť jej silný, nedefinovateľne zafarbený hlas a suverénny spôsobom spevu, podobný s akým triumfovala Zaz o niekoľko rokov neskôr. No Pauline na rozdiel od Zaz hudobne nepreferovala šansónový gypsy swing, manouche, ale art pop, folk pop, samozrejme v štýle „french popu“ v duchu „nouvelle chanson française“.

Teraz odbočila na svojom najnovšom ( v poradí štvrtom ) albume Bossa Nova, sympatickým spôsobom k brazílskej bossa nove, ktorá ma vo Francúzsku už od éry sixties veľa priaznivcov. Napokon, francúzsky pop folk je od bossa novy esteticky vzdialený na dohodenie kameňom.

Snáď jediné, čo by bolo možné vytknúť jej novému albumu, je repertoár, ten je totiž zostavený z prevzatých skladieb. No treba pochváliť ich aranžérske spracovanie, vonkoncom nie mechanicky rutinérske, naopak, každá skladba je osobitým umeleckým dielom, realizovaným s jemnocitom, dobrým vkusom a nadhľadom. Celý album je možné počúvať bez toho, aby bol poslucháč nútený zdvihnúť ruku k tlačidlám Stop alebo Vypnúť. A to treba kvitovať. Dokonca ešte aj taká obohratá pesnička, akou je The Girl From Impanema, ktorú už nahralo nespočetné množstvo speváčok, má nový, mladistvý šmrnc, má to, čo sa hovorieva o francúzskom dievčenskom pope – „c’est chic !“ A, že to tak naozaj je, o tom svedčí ochota veľkých brazílskych umelcov ( Flavia Coelho, Vinicius Cantuária ) spolupracovať s Pauline Croze a nahrať s ňou duety.

Miroslav Potoček