PIATOK A SOBOTA BUDÚ PATRIŤ FESTIVALU RADIO_HEAD AWARDS

Radio Head Awards 2017Všetky štúdiá Slovenského rozhlasu (SRo) budú v piatok a sobotu žiť festivalom Radio_Head Awards. Informovala hovorkyňa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Erika Rusnáková s tým, že v rámci 11 koncertov zaznie dobrá hudba všetkých žánrov a pripravený je aj jeden projekt určený pre deti.

Festival Radio_Head Awards otvorí v piatok 16. marca o 19:00 koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Vo svetovej premiére počas neho zaznie skladba When music… Juraja Beneša, koncert pre violončelo vo Švajčiarsku pôsobiacej skladateľky Iris Szeghy a tiež Triptych jednej z kľúčových osobností avantgardy 60. rokov 20. storočia Ivana Paríka.

O 20:30 sa v Malom koncertnom štúdiu SRo predstaví spevák, skladateľ, hudobník a herec Kamil Mikulčík spolu s džezovým Pacora Triom, ktorí okrem zhudobnených básní Miroslava Válka z albumu Dáma v rýchliku (2013) predstavia aj niekoľko nových Mikulčíkových piesní. Vo Veľkom koncertnom štúdiu od 22:00 zahrá mladá skupina združená okolo virtuózneho pianistu Miloša Biháryho. Komorné štúdio Slovenského rozhlasu bude od 20:00 hostiť dve formácie, tanečnú elektroniku trenčianskej dvojice Bulp a rapových Solid Move.

Sobotný program odštartuje o 16:00 v Átriu SRo detským projektom Počuť čas? Redaktor Tomáš Boroš a jeho hostia perkusionisti Peter Kosorín a Kiril Stoyanov budú hľadať spolu s deťmi odpovede na otázky Ako kráča hudba? Ako slon, ocko, alebo ako myš? Ako tikajú hudobné hodiny a má hudba vôbec čas?.

Večer otvorí o 18:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu nový rezidenčný súbor Rádia Devín Quasars Ensemble. O 19:30 sa v Malom koncertnom štúdiu predstaví Mojše Band, ktorá reprezentuje židovskú hudobnú tradíciu zo Slovenska. Na rovnakom mieste uvedie o 21:00 VENI ensemble štyri skladby zo svojho novšieho aj staršieho repertoára. V Komornom štúdiu sa od 20:00 predstavia Shina a Slávo Solovic s novým projektom Analemma a svoje novinky tiež uvedie hudobníčka Katarína Máliková.

Záver festivalu bude už druhý rok patriť kapele Radio Band. Pod vedením Radovana Tarišku zaznejú vo Veľkom koncertnom štúdiu o 22:00 Fenomény jazzu troch generácií. V rámci tohto projektu si diváci a diváčky budú môcť vypočuť tri generácie hudobníkov známych po celom svete. Predstavia sa sedemročný Áron Hodek, študent Ježkovej jazzovej akadémie v Prahe Samuel Hošek a tiež jubilant Peter Lipa.

Všetky koncerty, ktoré sa budú konať vo Veľkej koncertnej sále a Malej koncertnej sále Slovenského rozhlasu, odvysiela naživo aj Rádio Devín.

Desiaty ročník Rádiohláv spozná víťazov v 12 kategóriách už dnes počas slávnostného udeľovania cien v Národnom tenisovom centre. O držiteľoch ocenení rozhodli hlasovaním poslucháči a pri vybraných žánrových kategóriách aj odborné poroty.

Zoznam kandidátov na Radio_Head Awards 2017 ovládli Bad Karma Boy, Modré hory a Petijee. Prvá spomínaná kapela sa uchádza so štúdiovkou Prekrásny nový svet o trofeje v kategóriách Album roka a Album roka / Cena kritikov, pričom skladbu Na dne rieky môžu vyhlásiť za Singel roka. Modré hory bojujú v obidvoch spomínaných albumových kategóriách s počinom Luxus clan, pričom s ním môžu uspieť aj v kategórii Hip-hop / Rap / R’n’B. Petijee môže zvíťaziť s nahrávkou Soul Paper Scissors v kategóriách Debut roka, Elektronická hudba a Hip-hop / Rap / R’n’B. O cenu za Album roka sa uchádzajú aj Fallgrapp (V hmle), Korben Dallas (Stredovek) a Tolstoys (Botanika). V porotcovskej kategórii Album roka / Cena kritikov sú nominovaní okrem formácií Bad Karma Boy a Modré hory aj Diego (Et in Arcadia Diego), Nvmeri (I Don’t Think So) a Tante Elze (Hmota).

Zdroj článku: Sita