SEUN KUTI NA ALBUME BLACK TIMES NADVÄZUJE NA REVOLUČNÝ ODKAZ SVOJHO OTCA FELA KUTIHO

Sean KutiSeun Kuti & Egypt 80 – Black Times (Strut Records 2018)

Oluseun Anikulapo Kuti, známy ako Seun Kuti, je najmladším synom legendárneho nigérijského predstaviteľa štýlu afrobeat Fela Kutiho. Po jeho smrti v roku 1997 prebral Seun (vo veku 14 rokov) vedenie nad jeho orchestrom Egypt 80. Postupom času sa mu podarilo takmer priblížiť sa k originálu, ktorý stelesňoval jeho otec. Navyše vdýchol afrobeatu súčasný rozmer. Piesne albumu Black Times boli nahrávané v štúdiu Kalakuta Republic v Lagose a čiastočne v Belgicku, v koprodukcii s hip-hop inovátorom a jazzovým klaviristom Robertom Glasperom. Ruku k dielu priložila aj latinsko-americká rocková hviezda Carlos Santana, nahraním gitary do titulnej skladby.

Nahrávky albumu Black Times majú priemernú dĺžku okolo ôsmich minút. Ich texty pripomínajú protestné hymny Fela Kutiho a väčšinou sú namierené proti chamtivým politikom a triednej nespravodlivosti. V piesni Last Revolutionary spomína Seun mená hrdinov, zosnulých bojovníkov za slobodu, čierne ikony prvého demokratického prezidenta Nigérie menom Olusegun Obasanjo. „Black Times je skutočným odrazom mojich politických a spoločenských presvedčení,“ hovorí 34 ročný spevák, kapelník a hudobník. K tomu dodáva: „je to album pre každého, kto verí v zmenu a chápe povinnosť, že treba povstať. Elity sa vždy pokúšali rozdeľovať chudobných ľudí na celom svete. Rovnaký útlak, aký pocítili robotníci v mestách Flint a Michigan, pociťujú aj robotníci v Lagose a v Johannesburgu.“

V čase kedy nigérijská pop music na seba upozorňuje spevákmi ako Wizkid Yemi Alade sa javí oslava afrobeatu relatívne bezvýznamnou. Aj v samotnej Nigérii sa tomuto hudobnému štýlu venujú v rádiach veľmi zriedka. Seun Kuti má ale rešpekt, pretože zachováva odkaz svojho otca pri živote.  A zatiaľ čo sa v súčasnosti pokúša vytvárať nový obraz Afriky americký filmový trhák Black Panther,  je Seun Kuti typickým príkladom toho, že africké dejiny môžu stáť na viacerých čiernych „superhrdinoch“, ktorí môžu byť budúcimi idolmi.

Róbert Gregor