PIERS FACCINI A JEHO HUDOBNÁ MOZAIKA

Britsko-taliansky spevák a skladateľ Piers Faccini je jednou z najdôležitejších postáv súčasnej globálnej scény. Jeho hudba je zmesou anglo-amerického folku, tradícií Stredomoria i severnej Afriky. Na siedmom štúdiovom albume „Shapes of the Fall“ opäť rozšíril svoj hudobný záber.

Na svojom predchádzajúcom albume „I Dreamed An Island“ sa Piers Faccini obzrel za historickými udalosťami, kedy moslimovia, kresťania a židia spolu pokojne žili na Sicílii. Tento album bol o vysnívanom ostrove, na ktorom má tiež svoje korene.

Hudobník, skladateľ, fotograf, maliar, básnik, vydavateľ a spevák je rodeným kozmopolitom. Narodil sa v roku 1970 v Londýne, jeho otec je Talian, matka Britka s poľskými, nemeckými a rusko-židovskými koreňmi. Vyrastal vo Francúzsku, kde v súčasnosti opäť žije. Dalo sa preto predpokladať, že bude neustále rozširovať okruh svojho cestovania časom a kultúrami. Aj keď spieva svojím jemným a zasneným hlasom tentoraz iba v angličtine, jeho hudobný vesmír obsahuje aj prvky západoafrických tradícií, púštneho blues a hudby z obdobia baroka.

Medzinárodní spoluhráči.

Faccini vždy pozýval k nahrávaniu hudobníkov z iných kultúr. Hrali s ním Ballaké Sissoko z Mali, Ibrahim Maalouf z Libanonu i Dom La Nena z Brazílie. Kultúrny dialóg je ťažiskovou hnacou silou jeho tvorby. Na novom albume s ním spolupracujú bratia Malik a Karim Ziad. V hudbe týchto alžírčanov počuť gnawskú a berberskú hudbu, zvuky gimbri i orientálneho bubna Bendir.

Spevák dopĺňa trubadúrske chorály špeciálnym hudobným nástrojom, ktorý je kombináciou oudu a gitary. Nechal si ho vyrobiť, aby dokázal zahrať štvrťtóny arabskej hudby. Jeho prejav je rovnako zvodný ako strašidelný, miestami až androgýnny, niekedy i romantický. Pripomína tiež Nicka Drakea, ktorého hudbu obdivuje.

Noemova archa.

Názov albumu je akousi slovnou hračkou: „Shapes Of The Fall“ znamená jeseň aj pád. Faccini si kladie otázku, či ešte môžeme zachrániť svet, alebo či sa poddáme. Sú to univerzálne filozofické úvahy o osude, zdrojoch alebo klíme. Pieseň, ktorá je zhrnutím viacerých skladateľových vízií sa volá „All Aboard“. Svet spustoší povodeň a Piers Faccini pozýva všetkých, aby sa dostali na palubu Noemovej archy. Podporuje ho v tom jeho starý priateľ Ben Harper a marocký spevák a gnawský majster Abdelkebir Merchane.

K počúvaniu albumu „Shapes Of The Fall“ vám stačí len kreslo, slúchadlá a môžete prostredníctvom tejto výnimočnej hudby pomyselne cestovať.

NMR (foto: press Piers Faccini)