SNÍVANIE O IMAGINÁRNOM OSTROVE PESNIČKÁRA PIERS FACCINI

Piers Faccini – I Dreamed An Island (Six Degrees Records 2016)

V textoch piesní albumu I Dreamed And Island nájdete snívanie o imaginárnom ostrove, zbavenom obáv zo sektárskych a politických prejavov vyvolávajúcich strach, neznášanlivosť, xenofóbiu a nacionalizmus.

„Vždy ma fascinovalo Stredomorie a jeho bohaté kultúrne tradície, spájajúce Európu s Afrikou, rovnako ako Grécko s arabským svetom, a preto môj imaginárny ostrov pripomína Sicíliu 12. storočia, kedy v atmosfére náboženskej tolerancie spoločne žili kresťania, moslimovia a židia,“ vysvetlil britský pesničkár Piers Faccini.

Album bol nahratý s medzinárodnou hviezdnou kapelou, do ktorej patrí taliansky bubeník Simone Prattico, tuniský huslista Jasser Haj Youssef, americký kontrabasista Chris Wood (áno, ten od Medeski Martin & Wood), iránsky perkusionista Bijan Chemirani, kamerunský basista Hilaire Penda a ďalší skvelí hudobníci z Afriky, Talianska alebo Anglicka. Piers Faccini – ako to býva u neho obvyklé – spieva v niekoľkých jazykoch a vzťah medzi minulosťou a prítomnosťou zdôraznil použitím moderných a stredovekých nástrojov. Skladbou Bring Down The Wall reaguje Faccini na Trumpovú myšlienku postaviť medzi Spojenými štátmi a Mexikom ďalšie múry, v úvahách ide ale ešte ďalej a spieva o našej skľučujúcej neschopnosti koexistovať medzi sebou bez oddeľujúcich múrov. Kým napríklad Čínsky múr má architektonickú a historickú hodnotu, mexická alebo tá, ktorá kedysi rozdeľovala Berlín, poskytuje skôr skľučujúci dôkaz o našej neschopnosti sa medzi sebou dohodnúť.

Piesne tohoto albumu sú skutočne pôsobivé. Niektoré z nich sme zaradili aj do vysielania New Model Rádia.

Jiří Moravčík a Róbert Gregor (foto: archív)