PIŠTA KRÁĽOVIČ: STREAMING PREVALCOVAL VŠETKO

FVLCRVMPatrí k najaktívnejším a najtalentovanejším skladateľom na Slovensku. Jeho domovským labelom je Gergaz, ale svoju hudbu šíri pod viacerými vydavateľstvami (a projektami) aj mimo Slovenska. Na prelome mája a júna mu vyšiel vynikajúci singel Hi!, ktorý spustil reťazovú reakciu zdieľaní a pozitívnych komentárov naprieč celou domácou scénou a bol zaradený do medzinárodných Spotify playlistov Fresh Finds či Australia Viral 50. Tvorí, produkuje, hrá a spieva v projektoch FVLCRVM a Nvmeri (ex The Uniques). PIŠTA KRÁĽOVIČ.

Portál Hudba.sk uvádza, že po premiére remixu na BBC Radio 6 Music, vydávaš novú skladbu Hi!. Kým sa k nej dostaneme, môžeš priblížiť, o aký remix vtedy išlo?

Bol to remix pre Big Dope P-eho (pozn. francúzsky DJ a producent žijúci v Londýne). Na jeho labeli Moveltraxx budem čoskoro vydávať aj ďalší track. Remix vo februári zahrala Mary Anne Hobbs (uznávaná britská hudobná publicistka a dídžejka) v rámci programu BBC 6 Music Recommends.

Aj v minulosti si sa so svojimi projektami dostal do pozornosti niektorých zahraničných blogov a médií – napríklad The 405.  Posielaš svoju tvorbu do zahraničia ty, alebo niekto iný v tvojom mene?

Svoje kontakty si riešim po vlastnej osi a pomáha mi samozrejme aj Gergaz. Konkrétne v The 405 som mal jeden kontakt, volá sa Rusell Thomas. Tuším vravel, že aj teraz niečo napíše, ale asi sa k tomu nakoniec nedostal. Singel Hi! sme rozposielali všade, kde sme mohli, ale to robí dnes už každý a vytvára to veľký pretlak. Niečo sa určite podarilo, ale mám pocit, že zo zahraničia sa mi ozývajú hlavne ľudia, s ktorými si píšem pravidelnejšie.

Na Spotify máš však v posledných týždňoch veľmi dobrú odozvu.

Áno a má to práve pre mňa aj väčší význam ako príspevky hudobných magazínov, ktoré majú väčšinou veľmi nízky zásah, pokiaľ nejde o naozaj známe meno. Takže to, že ma Spotify kurátori zaradili napríklad do výberu Fresh Finds, mi pomohlo oveľa viac. Všímam si, že aj vďaka tomu mám väčšiu odozvu na Soundcloude a Facebooku.

A koncerty? Ako ti dopadol napríklad ten posledný s Džunya G na bratislavskom Sun Decku pred pár dňami?

Dopadlo to perfektne. Neviem, či bolo vypredané, ale bolo tam okolo 480 ľudí a o jednej ráno sa už nepúšťalo dnu, keďže o druhej zatvárali. Nevadí, aspoň sa ľuďia naučia, že majú chodiť skôr (úsmev).

Ostaňme ešte na chvíľu pri singli Hi!, ktorý je v porovnaní s tvojou predchádzajúcou FVLCRVM tvorbou trochu iný. Cítiť v ňom posun k živšiemu, kapelovému zvuku. Niekto už aj pozitívne glosoval záverečnú „thundercatovskú“ basovú linku. Budeš sa takýmto smerom uberať aj naďalej a môžeme očakávať, že sa naživo na pódiu objavíš aj s ďalšími hudobníkmi?

„Lajvku“ si chystám a nebude to síce s „bendom“, ale rozmýšľame, že pôjdeme na turné spolu s Jimmym Pé. No a čo sa týka toho posunu, tak ‘Hi!’ je trochu mimo, pretože ja som ani neplánoval, že budem spievať do svojich FVLCRVM skladieb. Ale mal som pripravený materiál pre jedno anglické vydavateľstvo a keďže tam spolupráca nakoniec nevyšla, tak som si povedal, že urobím album, kde budú klubové aj spievané veci.

FVLCRVM 2Keď si spomenul anglický label, kde všade vlastne svoju hudbu okrem domáceho Gergazu vydávaš?

Čo sa týka klubovej scény, tak tam na rôznych labeloch vydávam single a EP-čká. Album je pre tento žáner príliš dlhý formát. Teraz najbližšie chystáme singel práve v spomínanom vydavateľstve Big Dope P-ho Moveltraxx v spolupráci s Monophobe, hudobníkom z Viedne. Ďalej to bude remix na českej značke Sapyens Records a potom ešte veci pre asi 4-5 ďalších menších vydavateľstiev.

Tvoja tvorba sa dá nájsť napríklad aj na austrálskej značke Never Slept. Pozeráš si, odkiaľ ti prúdi hranosť na streamingových službách? Za posledné dva tyždne nazbieral singel Hi! viac ako 60 000 prehratí na Spotify.

Najviac je to USA. Na prvom mieste je Manhattan, Los Angeles a potom Chicago. Čo na ten zvuk vlastne dosť sedí (smiech). Konkrétne do Spotify som posielal email, lebo som vôbec nevedel akým spôsobom ich playlisty fungujú. Potom som na stránke Spotify našiel bežný kontaktný formulár a poslal som im len otázku, ako by som svoje tracky mohol odprezentovať. Nebolo to štýlom, že ‘hej, toto by som chcel odpromovať’. Síce mi neodpovedali, ale rovno to dali do výberu Fresh Finds.

Príjemné prekvapenie. A vnímaš aj nejaký pozitívny trend vo svojich streaminových vyúčtovaniach?

Je to zatiaľ dosť slabé. Som zastupovaný jednou agentúrou aj pre Soundcloud a raz mesačne niečo platia. Mám tam aj najviac prehratí, okolo 200-300 tisíc, ale úprimne, sú to smiešne peniaze a na Youtube je to ešte smiešnejšie.  V podstate to celé beriem ako promo a myslím si, že dnes už streaming nemôže byť ani predmetom diskusie, či  ‘áno alebo nie’. Jednoducho prevalcoval všetko. Aj Taylor Swift sa tam tuším pred týždňom vrátila. Len dúfam, že sa výšky platieb budú postupne zvyšovať.

Na čom všetkom vlastne teraz pracuješ? Zvonku to vyzerá, že máš toho naozaj veľa.

Je toho dosť. Momentálne dokončujeme nový album Nvmeri. Už dospievavam posledné skladby a dokončujeme mixy, aby sme to mohli pokrstiť na Pohode. Potom začnem pracovať na FLVCRVM albume a remixoch a na jeseň ideme s Nvmeri na turné. Ku koncu roka by som ešte chcel dať aj spomínané koncerty s Jimmym Pé.

Predpokladám, že obidve šnúry by ste chceli ísť aj mimo Čiech a Slovenska.

To by sme veľmi chceli, ale zrejme to budeme cieliť až na jar 2018.

Kde v zahraničí sa ti zatiaľ najlepšie hralo?

Fíha, je to dosť ťažké vyhodnotiť, lebo väčšinou tam hráme pre ľudí, ktorí nás nikdy predtým nepočuli. S DJ setom je to v tomto smere trochu jednoduchšie. Pre Nvmeri to bolo naposledy veľmi fajn v Budapešti, kde sme hrali na festivale Budapest Showcase Hub. Potom sa mi všeobecne veľmi dobre hrá vo Viedni. Konečne sa tam naše scény začali trochu prepájať.

A na Slovensku?

Na Slovensku mám tri miesta, kde najradšej hrám. V podstate som dlhšie nikde inde ani nehral: Bratislava, Košice, Trenčín. V Trenčíne som teraz tuším pomaly každé dva mesiace.

A o mesiac na Pohode tam budeš opäť. Ďakujem za rozhovor a nech sa ti darí, Pišta!

VIAC INFO O PIŠTOVI NÁJDETE NA:

http://nvmeri.com
http://fvlcrvm.com

Foto: Katarína Bell
Text: Alexander Čerevka

tento článok u nás môžete čítať na základe spolupráce s občianskym združením LALA Slovak Music Export