SKUPINA SONGHOY BLUES Z MALI SI ALBUMOM RÉSISTANCE OTVÁRA CESTU DO SVETA

Songhoy BluesSonghoy Blues – Résistance (Transgressive Records 2017)

Songhoy Blues je rocková skupina z Timbuktu (Mali). Jej názov bol inšpirovaný etnickou príslušnosťou a hudobným žánrom, ktorému sa hovorí desert blues.

Tento hudobný štýl produkujú najmä hudobníci, ktorí vyrastali v púšti. Kapela bola založená v meste Bamako po tom, čo boli hudobníci nútení opustiť svoje domovy počas miestneho občianskeho konfliktu. Spočiatku im pomohli Damon Albarn a Brian Eno, pretože ich pieseň Soubour vybrali na kompiláciu Africa Express – Maison Des Jeunes. Táto nahrávka sa vynímala medzi ostatnými, čo spôsobilo zvýšený záujem o hudbu tejto skupiny aj za hranicami Mali.

Songhoy Blues - ResistanceÚspešný bol aj ich debutový album nazvaný Music In Exile (2015), na ktorom sa producentsky podieľal Nick Zinner z americkej skupiny Yeah Yeah Yeahs.

Songhoy Blues sa v tom čase predstavili v dokumentárnom filme They Will Have to Kill Us First (2015) režisérky Johanny Schwartzovej. Jeho dej je o hromadnom odchode malijských muzikantov z krajiny po roku 2012, v období po zákaze cigariet, alkoholu a hudby, ktorý v krajine zaviedli islamskí radikáli. Skupine sa v uplynulých dvoch rokoch podarilo vystúpiť na prestížnych festivaloch ako Glastonbury, Latitude, Roskilde či Colours of Ostrava.

Nový album Résistance skupiny Songhoy Blues bol nahrávaný v londýnskych Pool štúdiách na jeseň roku 2016 za asistencie producenta Neila Combera, ktorý v minulosti spolupracoval so skupinami Django Django, Crystal Fighres, alebo speváčkou M.I.A.

Na nahrávkach albumu sa inštrumentálne podieľali Nick Zinner, Julian Casablancas a Damon Albarn. Spevom vypomohli Iggy Pop (Sahara), Elf Kid (Mali Nord) a dievčenské elektronické trio z Liverpoolu s názvom A Stealing Sheep. V piesni Hometown je možné počuť aj sláčikové nástroje a v skladbe One Colour detský zbor zbor z Mali. Skladby albumu Resistance sú prevažne tanečné a veselé. Sú typickým príkladom toho, ako sa dá vkusne vyprodukovať hudba s africkými koreňmi, aj pre neafrického poslucháča. Hudba Songhoy Blues znie moderne, nadčasovo a skutočne si otvára cestu do sveta. U nás v New Model Rádiu dáme priestor hneď niekoľkým piesňam ako Bamako, Sahara, alebo Mali Nord.

Róbert Gregor (foto: press)