On air
Next
Správy

PO DEBUTOVOM ALBUME PROTISVIT PREDSTAVIL NIGHTLINES SKLADBU VÁŽNEJŠÍ

16.12.2017

NightlinesV septembri vydal slovenský hudobník Dominik Kopcsay prezentujúci sa pod menom Nightlines pod hlavičkou vydavateľstva Ajlavmjuzik svoj prvý album Protisvit a aktuálne mu vychádza na kompilácii Ostrov hudby 2 nová skladba s názvom Vážnejší.

Skladbu Vážnejší som napísal tento rok po tom, ako som dokončil album a jej zvuk sa opäť posúva od albumu niekam ďalej, pretože rád skúšam nové veci a inšpirujem sa v súčasnej elektronickej scéne,“ opisuje proces vzniku skladby Dominik Kopcsay a dodáva: „Skladbu sme potom hrali na pár koncertoch a na krste albumu v Nu Spirit Clube si ju vypočul aj Miro Gajdoš z vydavateľstva Ajlavmjuzik. Bol z nej nadšený a primäl nás k tomu, aby sme ju čo najskôr nahrali. Všetko sa udialo rýchlo aj vďaka dobrej spolupráci s The Losh Studio v Bratislave, kde sa o nahrávanie, mix a mastering postaral Miloš Fedor. Skladbu sa potom rozhodli dať na kompiláciu Ostrov hudby 2, z čoho som nadšený.“

Tvorba projektu Nightlines sa dá definovať ako svojský pop s experimentálnym charakterom, počuť v nej zmes úderných beatov, ale aj ambientných pasáží, elektronických zvukov aj orchestrálnych samplov.  V skladbách sú badateľné prvky trip-hopu, či trapu, ale aj synthpopu.

Nightlines - LiveDebutový album Protisvit vyšiel v septembri digitálne a je dostupný ako „free release“ na stránke www.ajlavmjuzik.com a na všetkých stream platformách.

Album má približne 40 minút a pozostáva z deviatich skladieb, na ktorých v dvoch skladbách hosťuje mladá talentovaná speváčka Ela Tolstova z kapely Tolstoys.  Skladbu Dievča, na ktorej hosťuje, fanúšikovia posunuli opakovane na prvé miesto v rebríčku Osmička na Rádiu_FM a mohli ste ju počuť pravidelne vo vysielaní. Teraz v rebríčku boduje ďalšia skladba z albumu „Prečo, prečo?“.

K významu textov ich autor dodáva: „Texty a hudba na albume odrážajú komplikovanú celospoločenskú situáciu, narastajúcu nenávisť medzi ľuďmi, no všetko vyrozprávané cez optiku môjho vnútorného prežívania. V skladbe Vážnejší opisujem pohľad na generáciu ľudí ešte mladších odo mňa, ktorá mi občas príde akoby vážnejšia, no zároveň viem, že všetci sme to stále my – „ľudia z mäsa a kostí“ a každá generácia v sebe premieňa nový prúd energie na niečo nové a dôležité. Nerád by som sa v textoch utápal v jednostrannom marazme a mám rád pozitívnu pointu.“  Spevy pre album Protisvit vznikli v Lososound štúdiu, nahrávku mixoval a mastroval Adam Dekan z kapely Núku. Obal albumu vytvorila talentovaná študentka VŠVU Katarína Knežníková.

Naživo hráva Nightlines s Evou Tunovou a príležitostne s hosťkou Elou Tolstovou – album symbolicky pokrstili na koncerte v Nu Spirit Clube, nedávno odohrali koncert na Urban Markete a chystajú ďalšie vystúpenia budúci rok. Najbližšie obdobie Nightlines pripravuje materiál na nové EP a mal by vzniknúť aj klip ku skladbe Vážnejší.

Zdroj správy a foto: Dominik Kopcsay