THE EAGLE ROCK GOSPEL SINGERS – RADOSTNÝ HRMOT PRE HOSPODINA

The Eagle Rock Gospel Singers - No GloryEagle Rock Gospel Singers – No Glory (Eagle Rock Gospel Singers 2017)

Ak sa černošskému gospelu tiež niekedy hovorí radostný hrmot pre Hospodina pri americkej skupine Eagle Rock Gospel Singers tento hrmot postupne prešiel v poriadny rockový rachot. A ich nový album No Glory to podčiarkuje. Keď zájdete do klubov v Los Angeles dočkáte sa od skupiny toho istého, organ ale vystrieda elektrická gitara a zborovo spievajúca skupina s ústrednými hlasmi dvoch speváčok bude pripomínať skôr gospelový zbor na rockovom „speede“.

Kráľovná gospelu, speváčka Mahalia Jackson, kedysi prehlásila: „Kto spieva blues, je v hlbokej jame a zúfalo volá o pomoc. Gospel je opornou barlou života, nádejou a spasením. „To isté si myslí Bude Wadsworth, zakladajúci člen skupiny, ktorý tvrdí, že na začiatku bolo jeho vnútorné rozpoloženie, povedzme smútok a bolesť, ktoré si s priateľmi vo svojom byte liečil spevom starých černošských gospelov.  Ako sa ale skupina rozrastala, prichádzali aj ďalšie inšpirácie. Rock, blues, country a bluegrass.

„Ľudia čo nás nepoznajú, podľa názvu usudzujú že sme naozaj gospelový zbor a tak nám neostáva nič iné, než ich na koncertoch z toho omylu vyviesť,“ tvrdí speváčka Kim Garcia.

Eagle Rock Gospel Singers 2017Skupina Eagle Rock Gospel Singers vznikla v roku 2010 v Los Angeles a od začiatku sa stretávali s problémom ako vysvetliť , čo pre mladých bielych Američanov môže znamenať gospel, hudba predsa len určená černošským hudobníkom. Ich piesne definujú skôr príbehy, než vzťah k tradíciám. Príbehy známe z biblie pre nich nie sú určujúce, hoci z nich vychádzajú; riešia tiež aktuálne problémy a pochybnosti.

„Ježiš povedz mi, že to čo vidím okolo seba nie je tvoja cesta,“ spievajú napríklad v skladbe No Apologies.

Starý gospel zbožňujú, pripomínajú ale, aký veľký vplyv mal na na hudobníkov ako Johnny Cash, Woody Guthrie, alebo Elvis Presley, inými slovami, ako silno rezonuje v americkom blues, country, folku a rokenrole.

„Gospel sa rodil z utrpenia a extatickej radosti z vykúpenia a pretože aj dnes majú ľudia tie isté problémy, rozhodli sme sa roztiahnuť kresťanské krídla a podeliť sa o svoje posolstvo,“ tvrdia Eagle Rock Gospel Singers.

Jiří Moravčík (foto: archív skupiny)