POST-HUDBA NA NOVOM ALBUME OPISUJE REALITU SÚČASNÝCH TRIDSIATNIKOV

Po tradičnej dvojročnej prestávke sa české elektronické duo Post-hudba pripomína novým albumom s názvom „My všichni tady a teď“. Album, ktorý na jeseň minulého roka avizoval pilotný singel „Fomo“, vychádza v spolupráci ich domovského labelu Bad Names a projektu Full Moon Forum.


Jedna z najvýraznejších kapiel pražskej alternatívnej scény sa na predchádzajúcom albume zamerala na život vo veľkomeste zasiahnutom globálnou pandémiou a v podobnom duchu pokračuje aj nová nahrávka. Prostredníctvom desiatich skladieb hovorí o snahe vyrovnať sa s obrazom sveta, ktorý už nikdy nebude taký ako predtým. Nové piesne boli tentoraz zložené „po starom“ s gitarami a sú postavené na silných melódiách odetých do súčasnej produkcie.

„Je to vlastne najpolitickejšia vec, akú sme kedy nahrali,“ hovorí autor piesní Dominik Zezula a producent Tomáš Havlen. „Hoci na konci je viac smútku a snahy nájsť nejaký mechanizmus na vyrovnanie sa s tým. Planéta horí, v našich mestách majú autá viac práv ako polovica ich obyvateľov, na dovolenke sa od vás očakáva, že budete k dispozícii, a samotná možnosť platiť každý mesiac nájomné sa mení na luxus. V normálnom svete by tento album nikdy nevznikol.“

Hudba spája experimentálnejšiu stránku Post-hudby s klasickým pesničkárstvom

Silné refrény a zvuk gitár sa kríži s tanečnými beatmi, ozvenami garážovej tanečnej hudby a pretrvávajúcimi vplyvmi hyperpopu, hardcoru a indie folku. „Posledná nahrávka bola veľmi experimentálna, tentoraz sme sa viac zamerali na klasické popové štruktúry so silnými refrénmi, ale stále je v nej veľa inšpirácií – od indie folku cez UK garage a trap až po surf rock a black metal. Napriek tomu sa stále snažíme nájsť svoj vlastný zvuk,“ dodáva Tomáš Havlen.

Elektronické duo Post-hudba je dnes už etablovaným menom na pražskej alternatívnej scéne. Spevák a skladateľ Dominik Zezula a producent Tomáš Havlen v rokoch 2011-2013 po neistých začiatkoch nahrali svoje prvé tri EP. Po šesťročnej prestávke na tieto nahrávky nadviazali albumami „Nothing to Look Forward To“ (2019) a „World at the End of Year Zero! (2021).

Tretí album „My všichni tady a teď“ vyšiel 13. februára 2023 v spolupráci vydavateľstva Full Moon Forum, ktoré podporuje Ministerstvo kultúry Českej republiky a Bad Names.

Kapela album pokrstí počas svojho jarného turné. Počas marca a apríla Post-hudba odohrá deväť koncertov v Ostrave, Bratislave, Ústí nad Labem, Prahe, Olomouci, Plzni, Brne a Litomyšli.

Anna Mašátová a NMR (foto: Štěpán Svoboda)