POZOR NA KANIBALOV A SKUPINU ESKORZO

Eskorzo - Alerta Canibal (Rootsound Music, 2017)

Eskorzo - Alerta CanibalŠpanielska hudobná scéna je v našich končinách málo zmapovaná. Pôsobí však na nej veľa zaujímavých kapiel a hudobníkov.

Nie je to len u nás ako-tak známy Manu Chao, ktorý je zároveň súčasťou scény francúzskej, ale napríklad aj skupina Eskorzo z Granady. Existuje vyše 20 rokov a vo svojich skladbách dokáže šarmantným spôsobom podávať mix rocku, ska, cumbie, alebo afrobeatu.  O niektorých jej piesňach sa hovorí, že by sa mohli stať hymnami. Napokon, hymnickosť je typická pre mnohé iné skupiny Španielska a celej latinskej scény, najmä tie, ktoré majú rebelský postoj a v textoch piesní používajú slogany imponujúce väčšine mladých ľudí. Eskorzo netaja, že vyznávajú niektoré prvky náboženských kultov „voodoo“.

V decembri 2017 im vyšiel šiesty štúdiový album pod názvom Alerta Canibal.

Mnohí hudobní kritici ho pokladajú za ich najlepší. Štýlom sa síce od predchádzajúcich albumov Eskorzo neodlišuje, ale z nahrávok cítiť skúsenosť, väčší rozhľad.  Texty ich piesní sú zamerané na kontroverzné sociálne otázky ako je rasizmus a vojna. Singel k albumu s názvom La Tumba s nimi naspievala ich známa krajanka Amparo Sanchez. O obal albumu sa postaral známy španielsky maliar Luis Toledo.

Eskorzo

Skupina Eskorzo počas svojej existencie odohrala viac, ako 1000 koncertov, predala 50000 albumov, vydala koncertné DVD. V Španielsku patrí do kategórie kultových skupín a hovorí sa o nej už aj vo svete. U nás si ich hudbu môžete vychutnať v našom prvom „albume týždňa“ roku 2018.

Róbert Gregor (foto: Eskorzo)