PRAŽSKEJ SKUPINE BRAAGAS VYCHÁDZA ALBUM O VTÁKOCH A RYBÁCH

BraAgasDravú rieku i zasnené nebo ponúka ženská kapela BraAgas na novinke nazvanej „O ptácích a rybách“. Na svojom šiestom albume vstupujú dámy vďaka piesňam s českými textami na úplne novú pôdu. Po dlhom hudobnom love na rôznu európsku hudbu sa kapela konečne vracia domov ku svojim koreňom. Všetkých trinásť skladieb pochádza z českomoravských spevníkov. BraAgas ich dokázali spracovať svojím originálnym prístupom, ktorý im už v minulosti priniesol množstvo ocenení. V úlohe nemých svedkov smutných príbehov sa vo všetkých nových textoch objavujú vtáky, alebo ryby, ktorí dali celej nahrávke meno.

Nová nahrávka nesie jasný rukopis skupiny BraAgas, ktorý pozostáva z akustických a netradičných hudobných nástrojov, štýlového posadenia spevov a krásneho súzvuku viachlasov. Napriek tomu nahrávanie bolo oproti minulosti celkom iné. „Perkusie majú v týchto skladbách oveľa menej priestoru, zato sa viac k slovu dostali nástroje sláčikové a dychové. Patrí to k celkovému charakteru albumu, ktorý je oveľa smutnejší a menej rytmický, ako tie predchádzajúce“ priznáva speváčka a hlavná postava kapely BraAgas Kateřina Göttlichová. Zároveň predpokladá, že si nový album zrejme získa iného poslucháča. „Niektorí naši priaznivci budú možno prekvapení, ako nové piesne na albume pôsobia. Ale to bol zámer – spracovať tieto silné ľudové príbehy. Možno oslovia úplne nové publikum.“

Braagas 2017Napriek tomu BraAgas zostávajú tým čo boli a ich fanúšikovia sa nemusia obávať iných zásadných zmien. Do BraAgas pribudla minulý rok nyckelharpa, veľmi zaujímavo znejúci sláčikový nástroj pôvodom zo Švédska a zrovna ten v nových nahrávkach znie dosť často, rovnako ako ďalšie obvyklé „podivnosti“, ako cistra, šalmaj, šalimo, kaval  a občas aj gajdy (jednoducho všetko to,  čo majú fanúšikovia na tejto skupine tak radi).

Návrat k domácim melódiám plánovala Kateřina Göttlichová už od prvých nahrávok. „Už kedysi, v čase vzniku skupiny sme mali nápad nahrať platňu, kde by sa v každej piesni objavil vták. Inšpiroval nás vtáči salónik v Lobkowickém paláci, kde sme vtedy koncertovali. Pri preberaní zborníkov ľudových piesní sa objavilo pár krásnych melódií, kde bola naopak nejaká ryba – a tak koncept vznikol. Pieseň, kde nie je vták, alebo ryba sa jednoducho na album nedostala. Tiež sa nám to páčila myšlienka v ktorej vták vládne vzduchu a výšinám, zatiaľ čo ryba vode a hĺbkam.“ Navyše ako sa ukázalo, dámy sa na spievanie v rodnom jazyku tešili a na nahrávkach je to poznať. 

Zdroj článku: Indies Records (foto: BraAgas)