JONATHAN WILSON ZÚROČIL SVOJE SKÚSENOSTI NA ALBUMOVEJ NOVINKE RARE BIRDS

Jonathan Wilson - Rare BirdsJonathan Wilson – Rare Birds (Bella Union 2018)

Jonathan Wilson je pre väčšinu ľudí na Slovensku zrejme neznámym pojmom. Napriek tomu jeho hudobná kariéra stojí za pozornosť. Tento 43 ročný hudobník pochádza zo Severnej Karolíny. Jeho otec bol viac ako tri desaťročia kapelníkom v rockovej skupine a jeho starý starý otec bol baptistickým pastorom. Práve on mal údajne veľký vplyv na formovanie jeho hudobného vkusu.

Svoju prvú skupinu založil Wilson v roku 1995 pod názvom Muscadine. Táto kapela vydala v roku 1998 album Ballad of Hope Nicholls. Jeho sólová kariéra sa začala v roku 2007 albumom Frankie Ray. Výraznejší ohlas ale zaznamenal až jeho druhý album Gentle Spirit z roku 2011, ktorý bodoval v rôznych rebríčkoch a kladne ho prijala aj kritika. Časopisom Mojo bol dokonca vyhlásený najlepším albumom roku a časopis Uncut vyhlásil Wilsona nováčikom roka. Po týchto albumoch ešte neskôr vyšli tituly Pity Trials and Tomorrow’s Child Jonathan Wilson 2018(2012), Fanfare (2013) a Slide By (2014).

Počas minulého roka bol Wilson značne zaneprázdnený, pretože produkoval úspešný album Pure Comedy, ktorý nahral Father John Misty. Zároveň absolvoval svetové turné ako gitarista a spevák legendárnych Pink Floyd. Takisto sa podieľal na sólovom albume Rogera Watersa s názvom Is This the Life We Really Want? V minulom roku dostal tiež ocenenie za album Double Roses od Karen Elsonovej, ktorý s ňou nahral v roku 2016.

Tento mesiac Wilson prekvapil ďalším autorským albumom, ktorý vyšiel pod názvom Rare Birds opäť na značke Bella Union. Spolupodieľalo sa ňom množstvo hostí ako Lana Del Rey, Josh Tillman, spoluhráč Rogera Watersa Lucius a spolupracovník Briana Ena Laraaji. Wilson opisuje svoju novinku ako album, ktorý je ovplyvnený britskou produkciou, typickou pre 80-te roky minulého storočia. Je z neho cítiť aj vplyv speváka Father Johny Mistyho. Pre jeho kariéru je tento titul istým medzníkom. V jednotlivých skladbách sa pokúša hudobne nadviazať na najlepšie obdobie Petra Gabriela a Kate Bush. Jeho tvorba je svojim spôsobom originálna a vybočuje zo súčasných trendov. Preto ju budete počuť aj v našom vysielaní. 

Róbert Gregor (foto: press)