PREMIO ANDREA PARODI, CAGLIARI, SARDÍNIA 2018

Premio Andrea ParodiSardínia je ostrov preslávený nielen plážami, ale aj unikátnou hudbou. Práve teraz je dobrá príležitosť k bližšiemu zoznámeniu. V novembri sa koná každoročná hudobná súťaž, ktorá je poctou najvýznamnejšiemu miestnemu spevákovi posledného polstoročia: Premio Andrea Parodi, čiže Cena Andrea Parodiho, je témou tohto článku.

Súťaž má trvalo vzostupnú tendenciu s medzinárodnou účasťou – do finále tento rok postúpilo 10 skupín. Tradične veľký priestor tu má regionálna hudba z Talianska, aj preto, že práve Taliansko ponúka prekvapivé bohatstvá lokálnych žánrov. Tak napríklad, to čo sa hrá na severe pod Alpami, má oveľa bližšie k hudbe južného Francúzska, ako napríklad k štýlom z Neapolu či Sicílie. Finálový koncert sa koná v miestnom divadle, v starom centre prístave Cagliari, čo je veľmi malebné mesto postavené v prudkom svahu, kľukatými serpentínami môžete vyjsť až k starým hradbám a vyhliadkam, zatiaľ čo od východného okraja mesta sa tiahnu krásne piesočnaté pláže. Víťazov v niekoľkých kategóriách vyberá medzinárodná porota a zatiaľ čo miestni odborníci majú celkom dobrú predstavu o žánrovej pestrosti svojej hudby, práve pre zahraničných porotcov je to neoceniteľná príležitosť k objavom.

Andea ParodiČím bol vlastne Andrea Parodi v čase svojho života tak zaujímavý? Dokázal prepojiť miestnu kultúru zo Sardínie s talianskou pop music a navyše ju posunul do svetového kontextu. Najprv sa preslávil so skupinou Tazenda, s ktorou úspešne prepašoval sardínsky dialekt do talianskej hitparády. V repertoári mal napríklad historický „protestsong“ Procurade ‚e moderare, ktorý vznikol v dobe francúzskej revolúcie. Hovorí sa mu sardínsky Marseillaise  a dnes je považovaný za hymnu ostrova. Veľa vsádzal na partnerstve s osobnosťami, od ktorých si sľuboval prielom na medzinárodnú scénu. Zomrel na vrchole svojej dráhy vo veku 51 rokov na rakovinu, práve keď nahrával s ďalšou ikonou sardínskej hudby, speváčkou Elenou Leddou album Rosa Resolza, ktorý vyšiel po jeho smrti. A práve Elena Ledda je dnes hudobnou „supervízorkou“ celej súťaže.

Petr Dorůžka (foto: archív)