PREßBURGER KLEZMER BAND NA NOVOM ALBUME LETIA SVETOM

pressburger album 2015Pressburger Klezmer Band  je bratislavská kapela world music. Jej štýl vychádza z klezmeru, hudby charakteristickej pre židovskú menšinu  východnej Európy minulých storočí, obzvlášť storočia devätnásteho. Kombinuje ho s prvkami hudby slovenskej i balkánskej. Jedna zo speváčok kapely (Snežana) pochádza zo Srbska. Skupina v uplynulých rokoch absolvovala množstvo úspešných vystúpení na Slovensku, v Európe i zámorí. Prostredníctvom štrnástich piesní jej najnovšieho  albumu Tsvantsik Yorn, môžete pomyslene letieť z Arménska do Európy, pokračovať s medzipristátím v New Yorku, a nakoniec zavítať  aj do Brazílie. PKB nám zaspievajú nielen jazykom hudby jidiš, ale aj po maďarsky, arménsky, anglicky, slovensky. Unikátnym spôsobom predstavia klezmer, ktorý je na Slovensku málo známy. A zakončia to poriadnou sambou, samozrejme, vo svojom originálnom predvedení.

O novom albume Preßburger Klezmer Band sme sa rozprávali s Andrejom Wernerom.

Kde bol váš nový album nahrávaný a akí hostia sa na jeho realizácii zúčastnili?

pressburger small
Foto: PKB

Album bol nahrávaný v Bratislave, vo veľkom štúdiu RTVS v Mlynskej doline. Z hostí treba na prvom mieste spomenúť 90-ročnú, duchom stále mladú dámu Dalmu Spitzerovú, od ktorej nielenže máme jednu z piesní, ale ju sama aj zaspievala, čo sme nečakali. Z ďalších hostí sa s tromi aranžmánmi a skvelým speváckym výkonom predstavila Karine Sarkisjan z Arménska. Perkusie dodal „tradične“ Eddy Portella a v tej istej skladbe sa spolu s ním predstavil Samo Šimek, hrou na trúbku. Keďže na albume sa nachádzajú aj židovské skladby zo Slovenska, pomohli nám folkloristi: huslista Andrej Záhorec, violista Peťo Mikulec. V krátkom speváckom úseku sa predstavil aj aranžér Peter Jantoščiak. Okrem toho sme sa venovali aj skladbám pôvodom z Maďarska, s ktorými nám autenticky pomohli bratia Petér a András Ivánovci. Napokon v autorskej kompozícii Sama Alexandra sa predstavil Miro Poprádi.

V čom je váš nový album odlišný od tých predošlých?

Od posledného albumu TANTS MIT MIR, ocenenom RADIO HEAD AWARD, na ktorom mali silný vklad skvelí zahraniční muzikanti, tento nový  album viac ťahá dopredu PREßBURGER KLEZMER BAND. Nachádza sa na ňom pár unikátov. Už spomenutý spevácky výkon Dalmy Spitzer, ale aj to, že sú na ňom predstavené aj klezmerové skladby zo Slovenska. Tie ešte žiadna klezmerová kapela nenahrala. Zaujímavým je aj spracovanie arménskych ľudových piesní od Karine Sarkisjan, ktorá ich aj perfektne zaspievala.

Ako vznikali piesne a kto je ich hlavným autorom?

U nás vznikajú piesne neplánovane. Ak ich máme dosť, ideme do štúdia a nahráme ich. Nemáme žiadneho hlavného autora. Z kapely komponuje alebo aranžuje najmä Samo a ja. Na tomto novom albume sa pridal aj klavirista Valér Miko. Potom sú skladby, ktoré vznikajú spoločne alebo ktoré nám „dodajú“ hostia. V tomto prípade to bol známy aranžér folklóru Peter Jantoščiak a zopár krásnych piesní nám priniesla a aj aranžovala speváčka Sasha Lurje z Lotyšska, s ktorou sme mali tú česť spolupracovať. No a, samozrejme, aj „Karinkine“ skvelé aranžmány.

Ako s odstupom času hodnotíte vašu 20.ročnú kariéru? V čom sa podmienky pre vašu hudbu zlepšili a v čom zhoršili?

Začali sme ako úplní amatéri a len sme sa učili, čo je to vlastne klezmer. Teraz sme presiahli počet 700 koncertov, stáli sme na vážnych koncertných alebo festivalových pódiách, hrali so skvelými muzikantmi, skrátka je to už niečo iné. K profesionalite nás posunul projekt s poľským spevákom André Ochodlo a snažíme sa v tomto smere pracovať aj ďalej. Snáď jediná negatívna vec je, že keď sme sa v začiatkoch učili hrať klezmer, kopírovali sme zahraničné nahrávky. V tom čase však ešte žili v rámci židovskej komunity mnohí pamätníci, ktorí by nám vedeli poskytnúť na spracovanie unikátny hudobný materiál. Dnes, žiaľ, už nie sú medzi nami, až na výnimky. Preto je hudobný výskum, ktorý robíme, omnoho ťažší,  ako by bol pred 20 rokmi.

Aké ambície máte do budúcnosti?

Robiť ďalšie zaujímavé projekty, vystúpiť v Izraeli a aj na najväčšom klezmerovom festivale v Krakowe. V marci budúceho roku vystúpime na festivale v nemeckom meste Fürth, ktorý je tiež jeden z najznámejších na svete. No určite by sme chceli rozvíjať aj bratislavskú časť festivalu KlezMORE.

 Dočkajú sa vaši fanúšikovia aj remixového albumu?

 Či to bude album, nevieme, ale určite by sme v blízkej dobe chceli na novom remixe popracovať.

 Róbert Gregor