PREŠOVČANIA POTMEHÚT MAJÚ NOVÝ SINGEL ČIARA

Prešovská skupina Potmehút prichádza s úplne novou skladbou Čiara, ktorou otvára ďalšiu kapitolu po poslednom štúdiovom albume Silúzie.

Potmehút

Pri tvorbe nového materiálu zachováva folkovú podstatu svojej tvorby, ale obohacuje ju artovým výrazom. Hudobníci Tomáš Telepák, Peter Kečkéš, Michal Priester a Tomáš Kubeník majú štyri nové piesne a Čiara je z nich prvou ochutnávkou.

Základom pre vznik novinky bola basgitarová linka, ktorú basgitarista Michal Priester pomenoval Čiara. Spevák a autor textov Tomáš Telepák jej názov rozvinul do filozofickej roviny. „Vychádza to z toho, že sa posledné mesiace zamýšľam nad tým, čo je cez čiaru, ale aj v zmysle čiary života, či Platónovho Panta rhei. Čas vnímame lineárne, ale plynúca čiara môže mať aj kľukaté pasáže, v ktorých sa deje niečo nelineárne, nepredvídateľné, čo sme ilustrovali aj vo videoklipe.“

Vo videoklipe, ktorý Tomáš Telepák sám natočil, režíroval a strihal účinkuje Košičanka Lucia Durkáčová.  Výber protagonistky prebiehal cez fanúšikov na facebooku. „Ozvalo sa viacero fanúšičiek, čo si veľmi vážime.“ Natáčalo sa opäť v prešovských uličkách, v kapelnej skúšobni, ale aj vo vode na Delni a na rieke Torysa.

Potmehút 2019

Súčasná tvorba Potmehúta sa v textoch líši od hravosti prvého albumu a zmyselnej obrazotvornosti Silúzií svojou viac filozofickou povahou. Po hudobnej stránke miešajú k folkovému písaniu viac ambientu a artového zvuku, ktorý má dodať farbu metaforám a slovám nových piesní. Aj preto si k novinke prizvali ako hosťa gitaristu Peciho Uhera.

„Mal som pocit, že si táto pieseň žiada ďalšiu gitarovú linku, ktorá jej dodá istú atmosféru. A keďže poznám tvorbu Peciho Uhera, požiadal som ho, aby vytvoril niečo vzdušné. Páči sa mi ako pocitovo tvorí, sme radi, že nám s tým pomohol,“ dodáva Tomáš Telepák.

Edo Kopček (foto: Tomáš Telepák)