PRINCE – UMENIE OFICIÁLNEHO VEKU

PrincePrince – Art Official age /Warner Bross 2014/

Americký hudobný i vizuálny chameleón Prince má na svojom skladateľskom konte stovky pesničiek. Od konca sedemdesiatych rokov je na scéne až dodnes, pričom v minulosti spolupracoval s rôznymi kapelami, zmenil si meno na ťažko dešifrovateľný symbol, pomohol k úspechu mnohým známym speváčkam a spevákom, aby sa teraz opäť vrátil na scénu s novou platňou, vlastne akoby hneď s dvojalbumom, pretože zároveň s ňou vychádza aj ďalšia – PlectrumElectrum.

Poradové číslo nahrávky je neuveriteľné: 34!  Platňa Art Official Age obsahuje štýly soul a funky, dnes znovu módne, okorenené silnou energiou, ale i baladickými podtextami. V pesničkách mu vypomáha dievčenské trio 3RDEYEGIRL a 13 songov odsýpa v uvedenom štýlovom rozmedzí, občas prekvapí spev zachádzajúci až do kvílenia (Breakdown), inokedy sa Prince (spolu s dievčatami) blíži k aktuálne módnej soulovej vlne z Veľkej Británie (Way Back Home).

Skúša to aj s tanečným parketom. Pesničky, ako Funknroll, či The Gold Standard sú na Princove pomery originálne disco tracky, ktoré sa na parties nestratia. Od úvodnej skladby Art Official Cage až po záverečnú Affirmation III.

Prince

Prince mení nálady aj celkové vyznenie jeho pesničiek . Otázkou je, či ho v dnešnej dobe spoľahlivo nenahradia mladší a invenčnejší hudobníci, ktorí síce nie sú takí skúsení, ale predsa len sú neopočúvanejší a ich hudba nie je tak jednoducho čitateľná

Matej Lauko (foto: press Prince)