PROJEKT PREßBURGER KLEZMER BIG BAND SA PREDSTAVÍ NA PIATICH KONCERTOCH

Prestavitelia nielen domácej klezmerovej scény – Preßburger Klezmer Band napriek takmer 30-ročnej existencii stále prekvapujú novými projektmi.

Kapela, ktorej vizitkou je deväť CD albumov a dve „elpéčka“, prestížne ocenenie Radio_head Award, očarila divákov na stovkách koncertov nielen u nás doma, ale aj v desiatkach európskych krajín a zámorí, prichádza opäť raz s niečím špeciálnym. Aj keď len prednedávnom prezentovala nový CD/LP album Korene / Roots (ktorý aktuálne boduje v prestížnom rebríčku World Music Charts Europe), nezaháľa a opäť prináša niečo osobité, ako to už naznačuje veľavravný názov nového projektu – Preßburger Klezmer BIG Band.

Napriek tomu, že klezmer – ľudovú hudbu východných Židov (Aškenázov) – pôvodne predstavovali malé zoskupenia potulných muzikantov, postupne, aj vďaka masovej emigrácii Židov do Ameriky, nadobudla iný ráz.

Jednoducho pôsobiaci hudobníci sa postupne transformovali do noblesných tanečných orchestrov, v americkom prostredí bigbandov podobných slávnym džezovým ansámblom. Svedčia o tom napokon stovky nahrávok na šelakových platniach, z ktorých čerpali inšpiráciu v svojich slávnych kompozíciách aj takí velikáni ako Benny Goodman a George Gershwin.

Pressburger Klezmer Band

Prešporskí klezmeráci, ako ich familiárne volajú, už dlhšie koketovali s väčším nástrojovým obsadením.

Od kapely, ktorá spolupracovala aj s nositeľmi Grammy ako trubkárom Frankom Londonom a spevákom Lorinom Sklambergom z dnes už legendárnych The Klezmatics, alebo vynikajúcim anglickým klarinetistom Merlinom Shepherdom, tak nebolo žiadnym prekvapením, že sa rozhodla rozšíriť svoje rady o dychovú sekciu a pripraviť riadne „našlapaný“ program.

Málokto vie, že táto dnes už legendárna kapela, začala amatérskym muzicírovaním. Stalo sa to v roku 1995, a tak sa bratislavskí “klezmeri“ pomaly, ale iste, blížia neuveriteľným 30 rokom od svojho založenia.

Napriek tomu, nemožno cítiť, že by kapela zo svojho entuziazmu pre klezmer muziku ubrala. Skôr naopak. Preßburger Klezmer BIG Band vás svojou vášňou a energiou hneď dvihne zo stoličiek a vyzve do tanca.

Kedy a kde?

20.11.2022 18.00 hod. Lozorno, Centrum kultúry a vzdelávania
29.11.2022 19.30 hod. Bratislava, V-klub
02.12.2022 20.00 hod. Nové Mesto nad Váhom, Blue Note
07.12.2022 19.30 hod. Banská Bystrica, Hogo Fogo
17.12.2022 19.00 hod. Bratislava, Pivnica, Devín

Robert Pospiš a NMR (foto: press Preßburger Klezmer Band)