PROJEKT203 PREDSTAVUJE DEBUTOVÝ ALBUM VÍRUS

Projekt 203 cdElektro-popové zoskupenie Projekt203 vydáva dnes po rokoch vlastnej tvorby svoj prvý oficiálny album Vírus. Hlava skupiny Ondrej Pešek spolu so speváčkou Sissi Enns a Marcelom Orthom, ktorý sa ako jeden zo zakladajúcich členov projektu od začiatku stará o jeho vizuál, prinášajú na nahrávke spolu jedenásť originálnych skladieb.

Album pritom považujú za akúsi bodku za ich doterajším umeleckým vyjadrením a nádejný začiatok nového hudobného smerovania. „Do dnešného dňa sme toho vydali naozaj veľa, ale všetko sú to len neoficiálne nahrávky. Mnohé z nich sme ani nezverejnili, pretože sme sa nesnažili nijako presadiť. Až posledné roky, keď sa k nám pridala Sissi, sa to zmenilo. Našou primárnou motiváciou vydať oficiálny album bol fakt, že na Slovensku elektro-pop skoro vôbec nepočuť, a to je veľká škoda. Rozhodli sme sa teda, že sa pokúsime vrátiť tento hudobný štýl tam, kam patrí a jediná cesta, ktorá sa nám zdá správna, je cesta oficiálna,“ vysvetlil motiváciu zoskupenia Pešek.

Debut s názvom Vírus v sebe nesie hlboký, avšak nie celkom priamočiary odkaz. „Hovorí skôr o pocite, ktorý máme z medziľudských vzťahov. Pesničky naň vznikali postupne, každá z nich predstavuje osobitnú emóciu a spoveď a spolu tvoria jeden celok, ktorý sme nazvali Vírus,“ priblížil hudobník. „Vírus, ktorý máme na mysli, zasiahol snáď každého človeka. Vírus, ktorý dokáže úplne zničiť, ale aj zázračne uzdravovať… Je to niečo tak jednoduché, ale súčasne veľmi zložité a veľmi ťažko opísateľné,“ dodal.

Album sa rodil zhruba 16 mesiacov, päť z toho v štúdiu TC Lemons. „V TC Lemons sme nahrali spevy a postupne mixovali skladby. Bola to príjemná a trochu náročná práca, keďže sme chceli vytvoriť kompaktný celok. No v štúdiu si to napokon vždy užívame,“ zhodli sa Ondrej a Sissi.

Projekt 203Novinku vyprevádza do sveta skladba Nespím, ku ktorej trojica len pred pár dňami zverejnila videoklip z ateliéru. „Túto skladbu sme nazvali ‘vlajkovou loďou‘ albumu. Má trochu pomalšie tempo a je dokonale kontrastná k pilotnému singlu Démon, ku ktorému vyšiel klip koncom mája,“ uviedol Pešek. „Keď som počula prvú demoverziu skladby Nespím, už vtedy ma zasiahla priamo do srdca. A ako hovorí Ondrej, po energickom Démonovi je to niečo úplne iné. A to nás baví,“ podotkla Enns.

Projekt203 pokrstí album Vírus 13. októbra v bratislavskom Hopkirku, kde počas večera odohrajú aj dvojhodinový koncert. Fanúšikovia a fanúšičky atmosférickej elektronickej hudby si ich okrem toho budú môcť vychutnať aj na blížiacom sa prvom ročníku Synthfestu, ktorý sa uskutoční krátko na to, 20. októbra v Ateliéri Babylon.

Projekt203 vznikol v roku 1999 ako projekt Ondreja Peška, ktorý od začiatku tvorí vokály, hudbu a texty piesní. K Ondrejovi sa neskôr pridal Marcel Orth. Marcel je plnohodnotným členom zoskupenia, avšak stará sa výhradne o vizuál projektu. Od roku 2013 prizvali medzi seba aj speváčku. Najprv s nimi pôsobila Janette Potocká, dnes za mikrofónom stojí Sissi Enns, ktorá sa stala súčasťou projektu v roku 2015. Členovia Projektu203 si do dnešného dňa vydali vo vlastnej réžii 13 albumov, na ktorých priniesli spolu desiatky skladieb, pričom niektoré z nich podporili aj videoklipmi. Koncom mája 2018 uzrel svetlo sveta ich prvý oficiálny videoklip k skladbe Démon a pred pár dňami ďalší, k novinke Nespím.

Mgr. Andrea Fedorovičová a Sita (foto: press)