PROTOJE NA NOVOM ALBUME A MATTER OF TIME DEFINUJE ZVUK MODERNÉHO REGGAE

Protoje - A Matter of Time (Easy Star, 2018)

Protoje - A Matter Of TineV posledných týždňoch vyšli nové albumy popredným predstaviteľom reggae, ako Kabaka Pyramid alebo Ziggy Marley, čo signalizuje, že reggae scéna stále žije a treba s ňou rátať. Ziggy Marley dokonca vystúpi na tohtoročnom festivale Pohoda a mnohých ďalších významných predstaviteľov scény uvidíme na festivale Uprising 2018. 

My si v rubrike „album týždňa“ posvietime na albumovú novinku „A Matter Of Time“ od hudobníka vlastným menom Oje Ken Ollivierre, známeho pod pseudonymom Protoje. Tento syn legendárnej jamajskej speváčky Lorny Bennettovej na seba upozornil niekoľkými singlami ešte pred vydaním debutového albumom „Seven Year Itch“ v roku 2010. S druhým albumom „The 8 Year Affair“ sa už umiestnil v rôznych rebríčkoch na celom svete. Kladne bol prijatý i jeho titul „Ancient Future“ (2015), na ktorý sme v čase jeho vydania upozorňovali.

Protoje 2018Albumová novinka „A Matter Of Time“ neprináša v tvorbe Protoje žiadne zásadné prekvapenia, obsahuje 10 vkusných piesní, ktoré by bolo možné považovať za kmeňovú vzorku moderného reggae, ktoré v sebe spája tradičné i moderné prvky. Ideálne tento prístup predstavuje  titulná skladba, s náznakmi hip-hopu, rocku i ďalších hudobných štýlov, pričom má chytľavú melódiu. Skladba „Flames“, v ktorej hosťuje ďalšia reggae hviezda Chronixx,  má takmer filmovú atmosféru, ktorú umocňuje zvuk orchestra.

Pieseň „Blood Money“ ilustruje zložitú politickú, sociálnu a ekonomickú situáciu na Jamajke. Sociálna kritika je počuteľná i v ďalších textoch. V skladbe „Truths & Rights“ sekunduje hlas hosťujúceho Mortimera a za pozornosť stojí aj album uzatvárajúca skladba „Camera Show“.

Na albume A Matter Of Time nie je ľahké objaviť slabšie miesto, Protoje ním potvrdil, že stojí na čele súčasnej reggae scény. My dúfame, že Vám jeho nové piesne spríjemnia prvý júlový týždeň, pretože nepochybne patria k uvoľnenej letnej atmosfére.

Róbert Gregor (foto: press Protoje)