PUBLIC SERVICE BROADCASTING NAHRALI ALBUM O BERLÍNE

Londýnska skupina Public Service Broadcasting vydáva svoj štvrtý album „Bright Magic“, ktorý je venovaný nemeckej metropole.

Skupinu Public Service Broadcasting spočiatku tvoril hráč na gitaru, bandžo a elektronické nástroje J. Willgoose, Esq. Neskôr sa k nemu pridal bubeník Wrigglesworth. Ako duo existujú od roku 2009 a doposiaľ vydali tri albumy „Inform-Educate-Entertain“ (2013), „The Race for Space“ (2015) a „Every Valley“ (2017).

Výsledkom najnovšej aktivity skupiny je album „Bright Magic“, ktorý zachytáva históriu mesta Berlín od dvadsiatych rokov minulého storočia.

Nahrávky nového albumu zachytávajú metropolu najmä v období, kedy v nej žili herci Fritz Lang a Marlene Dietrichová. Bolo to v čase, kedy berlínsky elektrotechnický priemysel propagoval Berlín v rámci týždňa kampane „Berlín vo svetle“.

Mýtus Berlína ako mesta moderny a prebúdzania v minulosti fascinoval umelcov ako David Bowie, či Brian Eno. Public Service Broadcasting ho reinterpretujú.

Na novom albume spája skupina svoj vlastný elektronický zvuk s rytmami strojov mesta robotníckej triedy a syntetizátormi pripomínajúcimi Depeche Mode. Na skladbách pracovali spolu s berlínskymi umelcami. Pomocnú ruku podali napríklad Blixa Bargeld z Einstürzende Neubauten, Andreya Casablanca zo skupiny Gurr alebo herečka Nina Hoss.

Album „Bright Magic“ nie je len hudobnou dokumentáciou o Berlíne, ale aj návratom do sna o metropole, ktorá všetko spája a dobýva.

NMR (foto: Alex Lake)