RA RA RIOT HROZIL ZÁNIK, NO NAPOKON SA ROZHODLI POKRAČOVAŤ

ra-ra-riot 2016RA RA RIOT – NEED YOUR LIGHT (BARSCUK 2016)

Nezávislá americká kapela Ra Ra Riot vznikla v roku 2006 v New Yorku a hlavnú pozornosť sústredila na nezameniteľný vokál speváka Wesa Milesa. Okrem zmysluplných a hĺbavých textov, ktoré treba pozorne vnímať, je zaujímavý predovšetkým jeho výrazný falzet, ktorým obohacuje takmer každú skladbu. V zostave mu hudobne sekundujú basgitarista Mathieu Santos, gitarista Milo Bonacci, huslistka Rebecca Zeller a bubeník Kenny Bernard. S kapelou sa, žiaľ, spája aj záhadné úmrtie pôvodného bubeníka Johna Ryana Pikea, ktorý sa utopil. Z hudobného sveta sa logicky v tejto súvislosti vynára spomienka na iného talentovaného muzikanta – Jeffa Buckleyho, ktorý tiež zahynul rovnako tragicky. Kapela sa po smutnej udalosti rozhodla pokračovať, možno aj v snahe uctiť si svojho bývalého kolegu a kamaráta najlepšou formou – novými pesničkami.

V súvislosti s Ra Ra Riot je zaujímavý aj výpočet mien iných muzikantov, s ktorými sa objavili na spoločnom pódiu: spomenúť môžeme Editors či Tokyo Police Club, alebo „nezávislákov“ Bow Wow Wow. Za zmienku stojí aj účasť kapely na prestížnom islandskom festivale Airwaves. Kapela vydáva svoje albumy výhradne na „seattleskej“ nezávislej značke Barsuk Records, debutový, nazvaný The Rhumb Line, vydala koncom roka 2007. Z vysielania New Model Radia môžete poznať jeden z prvých singlov, smutnú, no zároveň úprimne pozitívnu výpoveď Ghost Under Rocks. Napokon, aj na novom albume Need Your Light, ktorý Ra Ra Riot pred niekoľkými dňami vypustili do sveta, nájdeme niektoré pesničky, pripomínajúce práve tento úspešný debut (za všetky menujme aspoň skladbu Bad Times). Fanúšikov nezávislých gitár by mohlo zaujímať, že Ra Ra Riot aj na novom albume spolupracujú s Rostamom Batmanglijom, frontmanom obľúbených Vampire Weekend. Na rozdiel od nich však Ra Ra Riot neznejú „len gitarovkovo“, ich hudba má v rámci indie žánru rôzne presahy. Hudobné zdroje ich „skatuľkujú“ aj ako baroque pop, teda ich zaraďujú medzi kapely objavujúce sa predovšetkým v polovici šesťdesiatych rokov na britskej i americkej scéne (The Beach Boys, The Beatles, The Moody Blues…), kombinujúce rokenrolový základ s postupmi blízkymi klasickej hudbe.

Nový album Need Your Light ponúka pestrú zmes všakovakých hudobných podôb, v ktorých sa Ra Ra Riot cítia doma: od roztopašného indie popu, evokujúceho spomínaných Tokyo Police Club alebo The Wombats (Instant Breakup) až kamsi k baladickému, no zároveň sviežemu pospevovaniu, ako v prípade úvodnej piesne Water (práve tá je jednou zo spoluprác spevákov Milesa a Batmanglija). Záver albumu patrí skladbe Suckers, evokujúcej americké tanečno-popové zostavy, akých je viacero, tu sa azda najviac vynára prirovnanie ku kapele Iglu & Hartly a tiež k slávnejším MGMT. Štvrtý radový album kapely Ra Ra Riot ukazuje týchto hudobníkov ako nadaných hráčov, ktorí vedia pospájať zdanlivo nespojiteľné, spevák zasa hlasovo neraz akoby bol samostatným hudobným nástrojom. Dnes večer si predstavíme tento nový album v niekoľkých ukážkach a zahráme si aj spomínaný debutový singel.

Matej Lauko