RICHARD HAWLEY NA NOVINKE FUTHER UPOZORŇUJE NA TÉMY STARNUTIA A SAMOTY

Richard Hawley – Further BMG (2019)

Richard Hawley sa narodil v roku 1967 v priemyselnom anglickom meste Sheffield. Jeho otec ho od malička viedol k láske k hudobným štýlom ako rockabilly a country.


V rokoch 1993-2000 pôsobil Richard Hawley v skupine Longpigs , s ktorou nahral tri albumy. Neskôr sa pripojil k svojmu starému kamarátovi Jarvisovi Cockerovi a k jeho kapele Pulp. Na toto obdobie spomína: „Dobre som sa vtedy bavil. Nebol na mňa žiadny tlak, pretože som bol v kapele v pozadí. Zachránilo ma to, pretože vďaka búrlivému životu som mal vtedy v hlave totálny chaos.“

V minulosti spolupracoval aj s hudobníkmi ako Lisa Marie Presley, Arctic Monkeys, Manic Street Preachers, Elbow, R.E.M, Nancy Sinatra, Paul Weller a ďalšími.

Od svojich štrnástich rokov skladá svoje vlastné piesne, ktoré spočiatku veľmi nesedeli k atmosfére severného Anglicka. Po smrti otca v roku 2001 sa dostal do bodu, kedy začal svoje piesne aj spievať. V tom čase to už považoval za nutnosť.

Na jeho ôsmom albume „Futher“ sa nachádzajú lyrické piesne, evokujúce pomalšie skladby Elvisa Presleyho a Roy Orbisona, podobne ako výbušné nahrávky s rinčiacimi zvukmi jeho gitary. V textoch piesní sa objavili nové nečakané témy. Skladba „Emilina Says“ je príbehom o láske a a o politickej aktivistke Emmeline Pankhurstovej, ktorá žila v rokoch 1928-1958. V piesni „My Little Treasures“ Richard konštatuje, že sa po stretnutí s priateľmi svojho nebohého otca pozerá na nočnú oblohu.


Skladba „Midnight Train“ je o starnutí a počuť v nej aj prvky blues. V texte piesne „Lonely“ sa Richard zamýšľa nad rozdielom medzi samotou a osamelosťou. Pilotný singel „Is There a Pill“, vďaka nabrúseným gitarám, pripomína jeho britpopové obdobie a zvuk skupín ako Longpigs, alebo Oasis.

Na štyridsaťminútovej albumovej novinke „Futher“ nenájdete výrazne slabšie miesto. Dvadsať rokov trvajúca sólová kariéra Richarda Hawleyho potvrdzuje, že tento gitarista a spevák patrí medzi najväčších hudobných básnikov súčasnosti, ktorý navyše dokáže svoje piesne citlivo interpretovať. Niektoré z nich budete preto počuť v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press)