S -TONE INC. 2017 – UKÁŽKOVÁ HUDBA Z MESTA DOBRÉHO VKUSU

S-Tone Inc. With Toco & Friends - Onda (Schema Records, 2017)

S-Tone Inc. With Toco & Friends - OndaDelikátna lounge music by mala byť samozrejmá na miestach pre ktoré je vytvorená  – v kaviarňach. Kaviarenská kultúra však u nás nedosiahla takú úroveň ako v metropolách západnej Európy, obzvlášť v románskych krajinách. Ale keď sa presunieme napríklad do Milána …

Toto hlavné ekonomické centrum Talianska (mesto s chýrom dobrého vkusu) preslávilo operné divadlo La Scala, obchodná ulica módy Via Montenapoleone, automobilový dizajnér a konštruktér Bugatti. (Aktuálny model Bugatti Chiron je najsilnejšie, najrýchlejšie, najluxusnejšie a najdrahšie auto na svete. Michel Perridon – zakladateľ firmy Trust – si ho aj s príplatkami kúpil za 3 427 615 eur).

No ani v oblasti súčasnej hudby nehrá Miláno podradnú úlohu. Má rešpektovanú nahrávaciu spoločnosť Schema Records, zameranú pôvodne na lounge music, neskôr na latin-jazz, nu-jazz a filmovú hudbu, s akvizíciami akoNicola Conte, Toco, Mario Biondi, Rosalia De Souza, Gerardo Frisina, Piero Umiliani, Gruppo Di Improvvisazione Nuova Consonanza (Ennio Morricone).

Práve teraz vyšiel nový album s názvom Onda, jednej z jej najuznávanejších akvizícii  – S-Tone Inc. Nie je to kapela so stálymi členmi, je to projekt milánskeho hudobníka menom Stefano Tirone. Pôvodne bol študentom architektúry, neskôr hry na gitaru a klavír, miloval jazz, obzvlášť  jazz  „seventies“ a acid jazz „nineties“. Debutový album S-Tone Inc. s názvom Love Unlimited vyšiel v roku 1996. Obsahoval skladbu Ainda Sonhar, dnes všeobecne pokladanú za predchodkyňu štýlu „nu bossa“.

Stefano TironeSlovo Onda znamená v jazyku talianskom, španielskom a portugalskom – vlna. Jedna z francúzskych variant slova vlna je onde, latinských unda. Takmer všade kde prevládajú románske jazyky je slovo onda zrozumiteľné. Akú vlnu teda predstavuje album Onda pre románsky i ostatný svet? Vlnu hudobného spojenia medzi Brazíliou a USA, konkrétne obzvlášť medzi štýlmi bossa nova, samba a funky, funk, soul, disco, podávanými v duchu lounge music, nu jazzu, downtempa, broken beatu, deep house, latin house, samozrejme, filigránskym talianskym spôsobom vyhovujúcim elegantným klubom a kaviarňam. S-Tone Inc. ešte k tomu pridáva prvky brazílskeho duálneho soundu nazývaného Black Rio (Black Soul), ktorý vznikol v polovici „seventies“ ako súčasť kultúrneho hnutia rovnakého názvu v štvrtiach severnej zóny Rio de Janeira, hudobne inšpirovaného tvorbou amerických skupín Earth, Wind & Fire Kool & the Gang.

Skladbám S-Tone Inc. dodáva brazílsky spevácky feeling Stefanov dlhoročný spolutvorca, spevák, skladateľ a producent, Brazílčan Tomaz di Cunto alias Toco, pôvodne študent vedeckej komunikácie, ktorý sa presťahoval do Milána a nahrával pre Schema Records s pomocou S-Tone Inc. aj svoje sólové albumy. (A treba povedať, že nie zlé). Onda je album, ktorý pôsobí vyrovnaným dojmom, akoby bol precízne projektovaný hudobným architektom do najmenších detailov po každej stránke – kompozičnej, interpretačnej, aranžérskej, zvukovej. Toco sa autorsky podieľal spolu so Stefanom na ôsmich skladbách z desiatich, v niektorých spieva sólo. Hneď úvodná „Sands of Time“ vyznieva priam filmovo romanticky. Je to jemné, decentné lounge-funky-psychedelic-disco s mäkkým zvukom, violončelom, orchestrom a snivým spevom, ktorým nás hladí Manuela Ravaglioli, speváčka, ktorá spievala v roku 1997 sólo aj v legendárnej piesni Ainda Sonhar.

Celkovo sa na nahrávaní albumu Onda zúčastnilo desať sólových alebo zborových speváčok a spevákov. Stefano hral na basu, gitary, klávesy, aranžoval, produkoval, mixoval. Výsledkom je album, ktorý by nemal chýbať v hudobnom menu kaviarní a klubov. V súvislosti s opisom jeho obsahu teraz občas vidno slová „finest“ alebo „delicate“. Sú výstižné.

Miroslav Potoček (foto: archív)