SHARPE 2020 BUDE POČTOM KAPIEL NAJVÄČŠÍM FESTIVALOM NA SLOVENSKU

Už o necelý mesiac ožijú priestory bratislavskej Novej Cvernovky hudobným festivalom a konferenciou SHARPE. Počas 4. a 5. septembra 2020 prinesie prehliadku progresívnej súčasnej hudobnej tvorby zo Slovenska aj zahraničia v spojení s konferenciou pre hudobných profesionálov.

V uplynulých dňoch organizátori skompletizovali hudobný line-up a predstavili ústredné témy konferenčného programu. Na septembrový termín Sharpe festivalu sa organizátorom podarilo presunúť takmer všetky už ohlásené kapely. Zoznam 40 hudobných interpretov v tretej vlne mien doplnili svieže slovenské kapely Queer Jane, Sam Handwich a Raptor Koch, rakúski rockeri Baits a zo susedného Česka elektronické projekty Margo a HRTL. V rámci projektu Nočná, ktorá v sobotu prinesie na Underground stage experimentálnu elektroniku a techno, sa predstavia slovinské aktivistky a producentky Warrego Valles, z Osla modulárne duo Bazalt a lokálny umelec nových médií Boris Vitázek ako stx.

Pestrý hudobný program zo Slovenska aj zahraničia

Rôznorodosť hudobného line-upu uzatvárajú z domácich mien dvojica Bulp, psych-popová kapela White Place a hudobná poézia Hands of Maples. Zo zahraničných kapiel sa môžete tešiť na rakúsky post punk v podaní Red gaze, zasnený synth rock Blasser Kyren a elektrizujúci acid-rock zo Španielska Black Maracas. Nemecko zastúpia dve kapely, chladní Warm Graves a excentrickí Komplizen der Spielregeln.

„Veľmi nás teší, že sa nám napriek aktuálnej situácii podarilo veľmi pestro poskladať hudobný program s interpretmi z celej Európy. Návštevníci tak budú môcť zažiť vyše 40 koncertov počas dvoch večerov. To, čo by ma za normálnych okolností škrelo vidím teraz ako pozitívum – okrem obmedzenia kapacity a ostatných obmedzení, ktoré budeme aplikovať v súlade s aktuálnymi usmerneniami, sa na festivale toho veľa nezmení. Aj keď nejaké prekvapenia samozrejme máme,“ prezrádza jeden z organizátorov festivalu Michal Berezňák.

Aktuálne trendy aj pálčivé témy hudobného priemyslu

Neoddeliteľnou súčasťou SHARPE festivalu je hudobná konferencia, ktorá ponúka možnosť rozšíriť si obzory v oblasti hudobného priemyslu. Okrem tém súvisiacich s dopadom pandémie na kreatívny priemysel a ťažko postihnutý hudobný sektor sa budú rozoberať napríklad budúcnosť klubov a kultúrnych centier na Slovensku, alebo čo môže hudobný priemysel spraviť tvárou v tvár klimatickej zmene. Témou bude tiež sloboda a aj to, ako si vedia navzájom pomôcť hudba a mesto. K už avizovaným hosťom konferencie ako Michal Kaščák, Andraž Kajzer alebo Robert Meijerink sa pridajú architekt, mestský aktivista, hudobník a súčasný primátor mesta Bratislava Matúš Vallo, štátny tajomník ministerstva kultúry Radoslav Kutaš a mnohí ďalší.

„Špeciálne odporúčam 2-hodinový workshop o DIY touringu pod vedením Koena ter Heegde z Holandska. Koenove holandské kapely precestovali východnú Európu a Balkán krížom krážom a zase naopak on pritiahol kapely z východu na západ do holandských a nemeckých klubov. Pozná veľa trikov, ako dobre zabookovať turné, ale aj ako to celé správne načasovať. Nemusí to byť však workshop už pre hotových hudobných profesionálov, odporúčam sa prihlásiť aj ľuďom, ktorých to „len“ zaujíma. Možno práve vy zistíte, že toto by ste chceli robiť a to by bola výborná správa pre našich hudobníkov, bookerov je totiž žalostne málo“, odporúča dramaturgička a riaditeľka konferencie Táňa Lehocká.

Celé podujatie sa v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky uskutoční v dátumoch 4. a 5. septembra 2020.

Viac info nájdete na www.sharpe.sk alebo na Sharpe Festival na Facebooku, Instagrame a Twitteri. Generálnym partnerom SHARPE festivalu je VÚB banka a podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Podujatie podporila U.S. Embassy in Slovakia.

Zuzana Mráziková a NMR (foto: Tomáš Kusa, Ondrej Irsa)