SISA FEHÉR NAHRALA ALBUM KHI S DŽEZOVÝMI KOMPOZÍCIAMI

Sisa Fehér patrí k veľkým talentom česko-slovenskej hudobnej scény. Ako multiinštrumentalistka, speváčka, skladateľka a textárka už niekoľko rokov tvorí diela so širokým žánrovým rozpätím. Jej najnovší album s názvom „KHI“ je návratom k alternatívnemu džezu s medzinárodnou zostavou hudobníkov.

Album „KHI“ pojednáva o vyrovnávaní sa s tlakom vonkajšieho okolia. Z témy vyplýva aj názov, odvodený od Kelvin-Helmholtzovho efektu, fyzikálneho javu, ktorý vytvára pôsobivé vlnovité úkazy na vodnej hladine, na oblohe v oblačných formáciách či v atmosfére planét a hviezd.

„Keď som si k tomu pridala zasnené voľné pokračovanie, tak mi prišlo, že i ja sa pod tlakom skrúcam, až ma to hodí späť na to isté miesto, alebo len o malý kúsok ďalej. Presne ako KHI vlna sa vracia po celom oblúku len o kúsok ďalej od miesta, z ktorého vzišla,” hovorí Sisa Fehér, ktorá je autorkou hudby aj textov na albume.

Väčšina tvorby prebiehala v samote za klavírom, notovým papierom a Abletonom.

Koncept, ktorý Sisa Fehér dlhší čas nosila v hlave, previedla do originálnej živej podoby v spolupráci s hudobníkmi z Dánska, Nórska, Čiech, Nemecka, Litvy, Švajčiarska a Talianska. Výsledkom je autentické dielo so surovým zvukom, suverénnym spevom a špecifickou konšteláciou dychovej sekcie s trúbkou, trombónom a krídlovkou.

Sisa Fehér momentálne pôsobí v Paríži, kde od septembra pokračuje v štúdiu programu European Jazz Master.

So štúdiom začala na hudobnej univerzite RMC v Kodani a práve na osi Praha – Kodaň vznikol jej najnovší album. Zatiaľ vyšiel len digitálne vo vydavateľstve Slnko Records, ale v predpredaji je už aj jeho vinylová verzia.

Alexander Čerevka a NMR (foto: Sam Golmic)