JOSÉ GONZÁLEZ: ZVUKY TICHA NA ALBUME LOCAL VALLEY

Švédsky indie-folkový pesničkár José González sa pripomína po šiestich rokoch. Jeho nový album „Local Valley“ je melancholický soundtrack k začiatku jesene, v ktorého intímnych nahrávkach počuť rozmanitú zmes zvukov, jazykov a perspektív.

Spôsob akým José González hrá na akustickej gitare je jedinečný. Na začiatku milénia sa tento Švéd s argentínskymi koreňmi stal hrdinom indie-folkového hnutia. Stalo sa tak najmä vďaka jeho teplým a melancholickým skladbám, ktorých texty boli v angličtine.

O svojich začiatkoch José povedal: „Je to vec zvyku, pretože ako teenager som hrával v punkovej kapele a napodobňoval som skupiny ako Black Flag alebo Bad Brains. A tiež ochrana, pretože texty vo švédčine a španielčine by o mne odhalili oveľa viac ako univerzálna angličtina.“

Na svojom novom, štvrtom albume „Local Valley“ si prvýkrát vyskúšal texty v oboch materinských jazykoch. Spieva väčšinou o rodinných, kultúrnych a nadpozemských spojeniach, či rozchodoch.

Veľké otázky

Názov „Valle Local“, čiže „Domáce údolie“ alebo anglicky „Local Valley“ symbolizuje planétu Zem – malé modrozelené miesto v obrovskom, temnom vesmíre, ktoré nazývame naším domovom.

V piesni „Visions“ José spieva podobne ako kedysi John Lennon v skladbe „Imagine“ o tom, aký krásny by mohol byť život na tejto planéte, keby sme sa všetci mali radi.

V prvej piesni albumu „El Invento“ kladie ľudstvu veľké otázky: Kto sme? Odkiaľ pochádzame? Kam pôjdeme? … a prečo?

Rôzne odpovede na tieto otázky z náboženstiev a kultúr sveta sú pre neho „výmysly“, ktoré inšpirovali názov piesne. José verí v prírodné vedy, študoval biochémiu a hudbe sa začal venovať až neskôr. Je fanúšikom austrálskeho filozofa Petra Singera a amerického neurovedca Sama Harrisa.

Automatický bubeník, loopy a milostné piesne

Hudba Josého Gonzáleza je duchovná, prostredníctvom svojho tepla, prostredníctvom mantrových opakovaní, alebo zvukov vtákov z pred jeho domu v blízkosti jeho rodného mesta Göteborg. Tieto zvuky použité vo zvukových slučkách a terénne nahrávky robia z albumu „Local Valley“ univerzálny album.

Pieseň „Swing“ znie tanečne, „Head on“ a „Valle Local“ pripomínajú sahelskú púštnu hudbu a „Lilla G“ je nezvyčajná detská uspávanka. Celý názov piesne je „Lilla Gumman“, čo v preklade znamená „miláčik“ a José ju venoval svojej malej dcére.

Pre svoju druhú veľkú lásku v živote – manželku, nahral „Honey Honey“. Je to akustická verzia piesne „Music on my Teeth“, ktorú José González naspieval na posledný album nemeckého elektronického producenta prezývaného DJ Koze.

Otvorený koniec

Nedávno mu zomrela tretia dôležitá žena v živote – jeho matka. José González o tejto smutnej udalosti nemohol hovoriť ani písať. Preto necháva za seba hovoriť slová svojej göteborskej hudobníčky Laleh a interpretuje jej pieseň „En Stund på Jorden“ (Moment na zemi). Laleh túto skladbu napísala pre svoju zosnulú matku.

Dôležité je, že sa José venuje téme smrti nielen z osobného, ale aj z globálneho hľadiska. V piesni „The Void“ myslí na posmrtný život, ktorý podľa jeho vedeckému svetonázoru, pozostáva len z veľkej prázdnoty – osobnej i globálnej.

Či ste veriaci alebo nie a bez ohľadu na to, či rozumiete švédčine alebo španielčine, hudba Josého Gonzáleza prináša pokoj a pohodu.

NMR (foto: press José González)